bobrzanie.pl – to co istotne w Bolcu, Bolesławiec, informacje, blogi, sport, rozrywka, humor, imprezy, wideo

Złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis dla Stanisława Borowskiego

Jedenaścioro artystów związanych z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych odebrało w czwartek medale Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal od ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego odebrał wśród nich Stanisław Borowski, artysta tworzący w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie ma swoją hutę szkła.

Stanisław Borowski, urodzony w 1944 roku Moutiers we Francji, jest jednym z najbardziej znanych w świecie polskich artystów szkła. Jego prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów, galerii i kolekcji prywatnych.

W latach 60-tych Borowski zatrudnił się w hucie szkła w Krośnie. Pracował przy wytwarzaniu form, dmuchaniu szkła oraz w szlifierni. Poznał biegle wszystkie techniki szklarskie. W 1981 roku niemieckie pismo „Neues Glass”, znane wśród kolekcjonerów szkła na całym świecie, organizuje konkurs na 100 najciekawszych wyrobów szklanych roku. Borowski wysyła biało-czarne zdjęcia swoich prac i dostaje się do prestiżowej setki. Zaproszony na międzynarodową wystawę szkła w Kassel wyjeżdża do Niemiec i zostaje tam na stałe. Szybko zdobywa międzynarodową sławę. Jest zapraszany na wystawy do najlepszych galerii, a jego prace są rozchwytywane przez kolekcjonerów na całym świecie.

W 1990 Stanisław Borowski zakłada w Hennef koło Bonn Glasstudio Borowski. W 1992 roku przenosi je do Tomaszowa Bolesławieckiego, do starych poniemieckich zabudowań gospodarczych, które rok wcześniej kupił.
W 1993 roku Studio Borowski przejmują jego synowie: Paweł i Wiktor Borowscy. Paweł Borowski projektuje kolekcje oryginalnej szklanej galanterii i obiektów świecących, w całości wykonanych ze szkła oraz meble – zwierzęta, Wiktor zajmuje się w Niemczech promocją i sprzedażą.
W 2007 roku do Studia dołącza najmłodszy z braci, Jan Stanisław, absolwent Wydziału Ceramiki i Szkła Wyższej Szkoły w Koblencji w Niemczech. Szkło Borowskich jest dzielone na trzy odrębne kolekcje: produkowane w krótkich seriach „Studio-Line”; rzeźby i lampy ogrodowe „Outdoor-Objects” oraz limitowane i unikatowe „Artist Edition”. Największym odbiorcą kolekcji „Studio-Line” jest Rosenthal Studio-Haus w Niemczech.

 

Exit mobile version