„Pięściami zdobędziemy karabiny, a karabinami – armaty” – głosiło hasło powstańców z roku 1863. Historia pokazała, że nadzieje te okazały się płonne i największy zryw narodowo – wyzwoleńczy sprzed 162 lat został stłumiony. Na pewno jednak umocnił świadomość narodową i miał ogromny wpływ na dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. O heroicznej walce Polaków podczas Powstania Styczniowego opowiada film „1863. Za wolność naszą i waszą”, pokazując współczesnym odbiorcom, że pomimo upływu lat pamięć o tamtych wydarzeniach trwa. Producentem filmu jest współorganizator spotkania – Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, a projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.
Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserką, Panią Magdaleną Juszczyk, które poprowadzi Pani Iwona Szost. Spotkanie ma dla nas, mieszkańców Bolesławca, szczególny charakter. Panie w swojej rozmowie opowiedzą nie tylko o pracy nad produkcją, lecz także wspomną autora scenariusza filmowego: Sebastiana Zielonkę. Sebastiana znali chyba wszyscy. Działacz społeczny i historyk zaangażowany w wiele projektów. Dla każdego miał serdeczne słowo i uśmiech. Jego obszerna wiedza i pęd do działania nadawały jego działaniom wyjątkowego charakteru. To on powinien z nami być przy emisji filmu. Los, niestety, zechciał inaczej. Sebastian Zielonka odszedł nagle 13 stycznia bieżącego roku i już nigdy nie opowie o swojej aktywności edukacyjnej, realizacjach filmowych oraz działalności na rzecz polskich repatriantów i ich rodzin. Zrobią to za niego – i dla niego – przyjaciele. Spotkanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej-Centrum Wiedzy w Bolesławcu w sobotę 7 czerwca 2025r. o godzinie 18.00. Serdecznie zapraszamy.
Magdalena Juszczyk – absolwentka prawa, radca prawny i rzecznik patentowy. Obecnie pracuje nad projektami dokumentującymi ślady Polaków na Wschodzie. W swoich filmach stara się ukazywać kondycję człowieka w zmieniającym się świecie, spoglądając przez pryzmat historii i jej wpływu na losy pokoleń. W dorobku twórczym ma trzy indywidualne wystawy fotograficzne i kilka wspólnych z innymi artystami. Jej filmy dokumentalne były pokazywane na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych m.in. w Los Angeles, Kijowie, Pekinie, Tulum, Katmandu, Singapurze, Stambule i wielu innych. Pasjonatka żeglarstwa, filmu, fotografii, historii i muzyki.
Iwona Szost – pracownik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2018 roku współpracuje jako ekspert z Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Z wykształcenia prawnik i antropolog kultury, z zamiłowania podróżnik.