Sty 8, 2010
2643 Wyświetleń
0 0

Przed nami rok wyborczy (1)

Napisany przez

Rok 2010 to rok wielu wyborów. Do urn wyborczych pójdziemy co najmniej dwukrotnie, ale może być i tak, że w lokalach obwodowych komisji wyborczych stawić się będzie trzeba i cztery razy, w przypadku dwóch tur w wyborach prezydenckich i dwóch tur podczas wyborów wójta/burmistrza/prezydenta miasta.

Przed nami rok wyborczy. Każdy z nas wrzuci do urny 5 kart wyborczych, wybierając najpierw Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a potem swojego wójta/burmistrza/prezydenta i radnych: gminy, powiatu i sejmiku województwa samorządowego. W dojrzałych demokracjach obywatele za najważniejsze uznają właśnie te wybory: głowy państwa, „głowy gminy” i radnych lokalnych i regionalnych. Nasza demokracja też dojrzewa i należy oczekiwać, że frekwencja w tych wyborach będzie zdecydowanie wyższa, niż w przypadku wyborów do parlamentów: sejmu i senatu oraz Parlamentu Europejskiego. Wybory parlamentarne to pole bitwy pomiędzy partiami, a wyniki tych walk partyjnych cieszą najbardziej aparaty partyjne. Inaczej jest w wyborach komunalnych. I choć partie jak oka w głowie bronią proporcjonalnej ordynacji wyborczej w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców, powiatach i województwach, to jednak w tych właśnie wyborach znaczna część wybierana jest według ordynacji większościowej: wójtowie/burmistrzowie/prezydenci i radni gminni w mniejszych niż 20 tysięcy mieszkańców gminach. Tylko w wyborach większościowych w okręgach jednomandatowych głos wyborcy nie jest przeinaczany przez różne metody przeliczania głosów (metody d’Hondta czy Sainte-Laguë oraz narzucone progi wyborcze). Warto poszerzać zakres zasady większościowych wyborów, by wyborcy nie zniechęcali się do samego aktu uczestnictwa w wyborach. Tak wiele mówi się o demokracji uczestniczącej. Nie będzie się ona rozwijać, gdy po wyborach wyniki nijak nie będą przystawać do rzeczywistego stanu podziałów politycznych w społeczeństwie, ale dadzą się one wykalkulować na podstawie prostego rachunku nakładów na kampanię wyborczą i obecności w mediach. Tym sposobem tzw. czwarta władza, która siedzi w kieszeni polityków głównie finansujących dział reklam i ogłoszeń, z czego media żyją, staje się kreatorem sceny politycznej i dzieje się to ponad głowami wyborców.

Komentarze do Przed nami rok wyborczy (1)

 • “czwarta władza, która siedzi w kieszeni polityków głównie finansujących dział reklam i ogłoszeń, z czego media żyją, staje się kreatorem sceny politycznej i dzieje się to ponad głowami wyborców”

  Bernard 10/01/2010 14:58 Odpowiedz
 • Ciociu, “z moherkiem” chyba??
  Przepraszam z góry za czepliwość:)

  Althea 10/01/2010 14:38 Odpowiedz
 • A co się będę patyczkował:

  Troszkę lat minęło,
  by lud podniósł lament,
  teraz widać jak kruchy
  jest z gówna fundament!

  Ryszard Gruchawka 10/01/2010 11:37 Odpowiedz
 • Bywały czasy że głosy
  pod pręgierz wygnały.
  Może bardziej kasandrycznie.Pozdrawiam z mocherkiem

  Ciotka Rozalia 10/01/2010 01:00 Odpowiedz
 • No cóż, sama nie mogę dać krzyża na drogę !:)Pozdrawiam spod zasp:)

  Lolka 09/01/2010 14:57 Odpowiedz
 • Albo może być i tak :

  Widziały gały,
  komu krzyżyk dały!

  Pozdrawiam

  Ryszard Gruchawka 09/01/2010 13:02 Odpowiedz
 • Panie Ryszardzie – “Nie pomogą urny, kiedy naród durny” :)

  Lolka 09/01/2010 09:35 Odpowiedz
 • A ja do dodam trzeci wers:
  … składając POkornie łapki do pacierza :-)

  Tryton 08/01/2010 15:36 Odpowiedz
 • A ja Tryton powiem tak:
  Niejeden się przymierza,
  do roli…Pasterza!

  Ryszard Gruchawka 08/01/2010 13:09 Odpowiedz
 • Media nie są żadną “czwartą władzą” są po prostu narzędziem.
  https://bobrzanie.pl/blog/2009/08/20/letowski/dobrze-zamankietowana-gazeta
  A partiom politycznym w samorządzie (przynajmniej do 50 tys. ludności) mówię zdecydowane NIE! (vide czerwony, okrągły koszmarek) Mam nadzieję, że zbliżające się wybory pokażą nnam tę dojrzałość samorządową i POgonimy z PISkiem wszelkie partie!

  Tryton 08/01/2010 11:28 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Promocja inaczej

Skoro już na bobrzanach o promocji mowa (tu i tu), to mamy okazję obejrzeć sobie […]

Zamknij