wrz 16, 2011
7713 Wyświetleń
5 0

Skąd się wzięły bolesławieckie słonie?

Napisany przez

Te słonie ze skwerku naprzeciwko bolesławieckiego targowiska przy Wesołej zniknęły dobre kilka, a może nawet kilkanaście lat temu. Prawdopodobnie trafiły na złom. Niedawno na bolesławieckich portalach dyskutowano o pomyśle ich przywrócenia. My zainteresowaliśmy się tym, jak słonie do Bolesławca przywędrowały.

Nieocenionym źródłem informacji w takich sprawach jest pan Bronisław Grygiel – obecnie emeryt, wcześniej wieloletni sekretarz miasta Bolesławiec.

– W 1969 roku Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu poleciło nawiązać miastu Bolesławiec współpracę z Nowym Sączem – wspomina pan Bronisław. – W czasie jednej z wizyt zwiedzaliśmy Nowy Sącz, Stary Sącz, Piwniczną i inne miejscowości. Tam bardzo dbano o ukwiecenie miasta, m.in. były tam figury zwierząt z drutów oprawione ziemią i kwiatami. Zauważyliśmy tam właśnie słonie i przenieśliśmy ten pomysł do Bolesławca, i w siedemdziesiątych latach zaczęto ukwiecać miasto korzystając ze wzorów nowosądeckich. Mieszkańcy miasta przyjęli te słonie bardzo dobrze, spodobały się.

Oprócz słoni w Bolesławcu, przy ulicy Zygmunta Augusta, były też kwietniki w kształcie filiżanek i imbryka. Po nich także nie ma śladu.
Słonie, a właściwie ich metalowe szkielety, podobno kilka lat niszczały na terenie zajmującej się miejską zielenią firmy Zieleń Plan a potem trafiły na złom.

Bronisław Grygiel za słoniami tęskni:
– Wolałby żeby te słonie stały do dziś, osobiście byłem do nich przywiązany – mówi bolesławianin.

Myślicie, że słonie powinny wrócić do miasta? Wiecie coś o ich losach?

WYKORZYSTANO ZDJĘCIE Z FORUM PORTALU BOLEC.INFO

 

 

 

Kategorie:
historia

  "Nie myśl, że głaskałeś kota - to on głaskał się twoją ręką. " -Księga kota Urodzony w Głogowie, tam spędził pierwsze 17 lat życia,po przeprowadzce do Bolesławca z nim się związuje. Współpracował z Telewizją Łużyce, dziennikiem Polska Gazeta Wrocławska oraz Gazetą Wojewódzką.

  Komentarze do Skąd się wzięły bolesławieckie słonie?

  • Slonie bardzo dlugo staly za hotelem Garden chyba na terenie starego Zielenplanu. Byla tam taka sciezka prowadzaca obok stawu – bodaj przeciwpozarowego – na dzialki.q Przez lata chodzilismy tam z rodzina na dzialki i zawsze staly za plotem. Oczywiscie stala tylko stalowa konstrukcja. Czy dzis tam sa? Nie mam pojecia.

   Kamil 05/04/2015 09:31 Odpowiedz
  • Slonie byly czescia mojego dziecinstwa… Chcialbym aby mlode pokolenie rowniez mialo tak piekne wspomnienia jak moje… A krzyze powinne pozostac w kosciolach !

   Tomek 04/04/2015 08:41 Odpowiedz
  • Uwolnić słonie !

   JoanDark 20/09/2011 08:54 Odpowiedz
  • pewnie tak;) ale po co nam te krzyże?

   Poilin 19/09/2011 19:09 Odpowiedz
  • Ale słonie z krzyżami to byłby lepszy pomysł bo wtedy na pewno postawiono by je szybciej : )

   Bernard 19/09/2011 07:43 Odpowiedz
  • oddajcie nam słonie!! ja chcę słonie!! albo inne zoo:)) nie chcę krzyży…

   Poilin 18/09/2011 23:16 Odpowiedz

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish