mar 26, 2012
1801 Wyświetleń
0 0

Nieobecni głosu nie mają

Napisany przez

Lektura bolesławieckich relacji z otwarcia teatru fajnie portretuje władze i media naszego miasta. Pierwsze pokazały co potrafią, drugie pokazały komu służą.

Bolec.info otwarcie intensywnie opiewa, ale tak samo intensywnie jak opiewa, tak się wylewnie smuci, bo na galę nie przyszedł prezydent miasta ze świtą. Kurde, naprawdę nie wiem czemu to tak zasmuciło redakcję Bolca. Na każdą parapetówę ktoś nie dociera, a imprezom to zwykle nie szkodzi.

Oczywiście pana prezydenta nie było na otwarciu teatru z ważnych przyczyn służbowych czy tam osobistych, podobnie jak jego zastępców i byłej dyrektor MDK, Ewy Lijewskiej.  Gdybyśmy jednak założyli, że po prostu nie chcieli przyjść i znaleźli sobie fajne alibi, to musimy to zrozumieć. Dla Piotra Romana, który budynek teatru jako starosta przejął od miasta, obejrzenie teatru po remoncie mogłoby być nie tylko stresem, ale i powodem do ewentualnych wyrzutów sumienia. Błędem prezydenta miasta Józefa Burniaka przekazującego przed laty staroście Piotrowi Romanowi teatr za złotówkę było to, że nie zadał pytania: „Za co wy go utrzymacie?

Jak się okazało, pytanie byłoby zasadne, bo powiatu na utrzymanie i remonty obiektu stać nie było, co poskutkowało kilkuletnim zamknięciem budynku. Chyba wszyscy mają nadzieję, że teraz powiat stać na teatr.

Jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że zamykano teatr gdy szefem MDK była obecna dyrektor bokemcece (powyżej zdjęcie z marca 2007, Ewa Lijewska wiesza informację o zamknięciu teatru na drzwiach budynku), to i dla niej obecność na otwarciu mogłaby być niełatwa, bo otwieranie teatru po tym, jak go zamknięto, jest swego rodzaju niesubordynacją byłych pracowników. A przecież można z odrobiną empatii wyobrazić sobie na przykład lęk, że teatr stanie się konkurencją dla bokemcece i MDK zorganizuje w ramach działań kulturalnych jakieś targi ślubne.

Na pewno bokemcece musi po otwarciu teatru poszerzyć swoją ofertę, bo w mieście pojawiła się nowa, fantastyczna sala widowiskowa, dzięki której choćby kolejna edycja Festiwalu Tańca Orientalnego i Flamenco w kwietniu odbędzie się w godnym tej imprezy miejscu. (Rok temu festiwal odbył się w gościnnej Galerii, w bokemcece nie znalazł nigdy miejsca)

Nie oszukujmy się, nagły rozkwit teatralnej oferty bokemcece nie może być przypadkiem. Ale moim zdaniem nasza czołowa miejska instytucja kultury powinna pójść po bandzie i jeszcze bardziej poszerzyć swoją ofertę… choćby o targi funeralne.

Portal Ekspresu Bolesławieckiego otoboleslawiec.pl otwarcia teatru nie zauważył za to portal o filuternej nazwie Istotne.pl zauważył najpierw tort, potem otwarcie teatru a potem felietonistka zauważyła, co zauważyć chciała. Za komentarz niech posłuży cytat z artykułu Gazety Wrocławskiej z roku 2006, kiedy to teatr jeszcze nie był zamknięty, władzę w powiecie objęła Platforma Obywatelska a faktury z portalu o filuternej nazwie Itsotne.pl szły, gdzie szły:

– Aż serce się kroi, jak się patrzy na stan tego budynku – mówi Krzysztof Gwizdała, reprezentujący starostwo w kontaktach z mediami. – Przede wszystkim chcemy odnowić cały obiekt i kupić nowe wyposażenie niezbędne do organizacji spektakli czy koncertów. Ten budynek może służyć wszystkim ludziom chcącym prowadzić działania kulturalne w Bolesławcu.

W trzy miesiące po tej deklaracji osoby pełniącej wówczas rolę rzecznika starostwa, Inspektor Nadzoru Budowlanego zamknął teatr.

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Nieobecni głosu nie mają

   Dodaj komentarz

   Twój adres email nie zostanie opublikowany.

   The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

   Bobrzanie.pl
   pl_PLPolish