Sty 21, 2013
2951 Wyświetleń
0 0

Facet, który oszukał całą współczesność

Napisany przez

Sprawa kolarza Lance’a Armstronga nie jest przypadkiem, który odnosi się jedynie do sportu. Pokazuje nam, że konstrukcja bazująca na kasie, bezwzględnym cynizmie i dobrym planie – pozwala oszukać cały świat i to w dobie, w której, jak wydawać by się mogło – trudno przed wścibstwem dziennikarzy i technologii ukryć cokolwiek.

Mam ten feler, że myślę samodzielnie, zbieram fakty, analizuję i wyciągam wnioski. Jestem związany ze sportem, w szczególności kolarstwem, od kilkunastu lat. Mam pojęcie o wydolności ludzkiego silnika, który badany i opisywany jest od dziesiątków lat – i wiem co można, a czego nie.

I jeśli w 20 książkach naukowych piszą, że zawodnik klasy PRO, górski wspinacz – jest w stanie generować na podjeździe moc 450-500 Watt przez 6 -8 minut, a taki Armstrong po przejechaniu 180 km po alpejskich przełęczach finiszuje na podjeździe o nachyleniu 10%, miażdżąc konkurentów i jak wynika z obliczeń – generuje moc 500 Watt przez 30 minut – to, przepraszam, ale nie zbywam tej obserwacji – stwierdzeniem “to fenomen”,  tylko – niestety zastanawiam się co tu jest nie tak.

O tym, że Armstrong to wytwór amerykańskiej farmakologii – pisałem od lat. Byłem na tyle bezwzględny, że założyłem iż sfabrykowana może być nawet historia o jego chorobie nowotworowej – zaczekajmy, bo przecież to dopiero początek mniej lub bardziej spontanicznych aktów szczerości.

Byłem za to wyzywany i szykanowany na forach internetowych – a wojny pomiędzy sektą Armstronga, a tymi, którzy poddawali w wątpliwość czystość jego osiągnięć – przypominały, jako żywo, nawalanki pomiędzy sektami politycznych maniaków w Polsce.

W momencie, gdy pojawiły się informacje o coraz radykalniejszych działaniach amerykańskiej agencji antydopingowej USADA względem amerykańskiego idola – natychmiast pojawiły się głosy o spisku działaczy i urzędasów, którzy z zawiści zniszczyć chcą dobre imię bohatera, który dał nadzieję tysiącom chorych na raka.

Cały mit jak się okazało runął dość szybko, a finał śledziliśmy przedwczoraj i wczoraj, gdy Oprah Winfrey dowiedziała się wprost z ust byłego bohatera – że cały ten sportowy fenomen nosi m.in. nazwy: erytropoetyna egzogenna, testosteron, actovegin, hormon wzrostu i przetaczanie krwi.

Oszukani zostali wszyscy, poza nielicznymi. Dziennikarze sportowi Ballester i Walsh większość ujawnionych obecnie faktów – opisali jak dziś widzimy już w 2004 roku. Siła Arma – była jednak tak potężna, że poprzez swoich adwokatów doprowadził do zakazu opublikowania anglojęzycznego wydania książki.

tajemnice-l-a-co-ukrywa-lance-armstrong-pierre-ballester-david-walsh-

Arm gnoił wszystkich, którzy próbowali cokolwiek napomknąć o tym, że jego osiągnięcia nie są czyste. Zwalczał te głosy za pomocą adwokatów, szantażu procesowego – a w peletonie mścił się po kolarsku. Jego nakoksowana ekipa US Postal, lub później Discovery (Disco boys) – potrafiła na etapach zwyczajnie zajechać kolarzy, którzy śmieli bąknąć prasie coś, co było nie po myśli Bossa – kasując (nie pozwalając rozwinąć) – ich próby jakichkolwiek solowych akcji.

Dociekliwość dziennikarzy, których nie dało się zastraszyć procesami – pacyfikowana była za pomocą “tarczy nowotworowej“.

Zbyt wiele kosztował mnie powrót do życia po raku, abym teraz miał truć się dopingiem – odpowiadał Teksańczyk.

Z resztą jak można było zarzucać nieuczciwość człowiekowi, który nie dość, że przeżył horror nowotworu z przerzutami, to potem dał nadzieję tysiącom chorych. Wreszcie założył słynną fundację Live Strong, która pomaga chorym ludziom.

Koksujących kolarzy były w historii tuziny, jednak historia Armstronga rzuca nam nowe światło na kilka aspektów funkcjonowania, które mogły się nie mieścić w głowach.

 • Daje się na stuprocentowym oszustwie wybudować w XXI wieku silną legendę, wykreować medialnie ikonę sportu, a przy okazji “świętego”.
 • Daje się w jakiś sposób skutecznie oszukiwać bardzo agresywny, szczególnie względem kolarzy – światowy system badań antydopingowych.
 • Można takie kłamstwo utrzymać przez ponad dekadę.

Wnioski i pytania:

 • Ilu takich oszustów działa jeszcze w naszej rzeczywistości medialnej, politycznej?
 • Ilu w sportowej? (nie wiem dlaczego ale ciągle narzuca mi się w tym kontekście kolejny amerykański superhero – Michael Phelps)
 • Czy Ci, którzy w Armstronga święcie wierzyli – a co niesamowite, dotyczy to również sportowców klasy PRO, takich jak np. Włoszczowska, czy Kowalczyk (ich wypowiedzi w mediach) – robili to z naiwności, czy może dlatego, że jadą na tym samym wózku?
 • W USA nikt nie wpadnie na pomysł, aby wygłaszać publicznie tezy w stylu: “nie niszczymy ikony, która dała tyle sławy i prestiżu naszemu krajowi i spuśćmy na sprawę zasłonę milczenia”.
 • Amerykańska dziennikarka przeprowadza pełną wiwisekcję “świętego”. Mimo, że z pewnością, do pewnego stopnia ustawione –  pytania są bezwzględne i merytoryczne.
  W Polsce podobny wywiad byłby niemożliwy. Bo na coś podobnego nie zdobył by się ani dziennikarz, ani pytany.

P.S.

Od kilku miesięcy w mediach pojawiały się dementowane intensywnie informacje, że pewna polska celebrytka, gwiazda telewizji dla mikrocefali – zwana modelką – jest ekskluzywniejszą prostytutką dla dzianych klientów z zachodu.
Od przedwczoraj wiemy już, że taki burdel na wysokim poziomie prowadziły córka i była żona znanego gitarzysty Jana B.
Współdziałała z nimi w biznesie żona innego muzyka, Tomasza L. – wcześniej “pracowniczka” firmy w terenie.

Wczoraj media rzuciły info, że do śpiewania dorabiała u nich wdziękami – piosenkarka Iwona W.

Sprawą zajmuje się prokuratura.

Gdyby ktoś coś podobnego opowiadał przy piwku – trudno byłoby uwierzyć, prawda?

Współczesne zachodnie wokalistki robią kariery. Nagrywają, sprzedają płyty i zachowują się na scenie jak dziwki. Nasze – wzięły to sobie do serca.  Dziwek nawet nie muszą udawać – z tym, że znacznie gorzej wychodzi im w sferze muzycznej.

 

frontof

 

 

 

 

 

 

  http://www.broniszewski.pl/

  מנא ,מנא, תקל, ופרסין

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Brak pieniędzy w Domu Dziecka – obejrzyj materiał Azart Sat

  Zapraszamy do obejrzenia "Wydarzeń" Telewizji Lokalnej Azart Sat. W tym właśnie programie poruszono temat problemy […]

  Zamknij