lip 13, 2013
2882 Wyświetleń
0 0

Ustawo, gdzie jesteś?

Napisany przez

Wywiad Katarzyny Binkiewicz z Pawłem Zielińskim – koordynatorem krajowym ds. ustawy o zawodzie psychologa z ramienia Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii.

Temat powstania Nowej Ustawy o Zawodzie Psychologa odbija się głośnym echem już nie tylko w środowisku psychologicznym. Tak aktywni psycholodzy jak i ich klienci chcieliby wreszcie posiadać dokument wyznaczający jasne reguły wykonywania tej profesji, nakładający pewne obowiązki i określający granice. Wyzwanie to okazuje się być jednak o wiele trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Do walki o nową ustawę, z ogromną energią i nieszablonowymi pomysłami, ruszyło między innymi Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii. Paweł Zieliński – koordynator krajowy sekcji ds. ustawy odpowiada na kluczowe pytania dotyczące ustawy, konieczności jej powstania i trudności z tym związanych.

Katarzyna Binkiewicz: Jaki obecnie jest status prawny psychologa w Polsce?

Paweł Zieliński: Osoba postronna, z teoretycznego punktu widzenia, może powiedzieć, że wszystko jest dobrze. Przecież ustawa o zawodzie psychologa od lat istnieje. Problem jednak widoczny jest dopiero na poziomie praktyki. Duża część zapisów wspomnianej ustawy nie została wdrożona, więc działanie zgodnie z tym aktem prawnym jest niemożliwe. Sytuacja jest trudna ponieważ psychologów nie obowiązują żadne zawodowe ramy prawne, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo klientów gabinetów psychologicznych.

KB: Dlaczego tak ważne jest, aby w naszym kraju powstała ustawa regulująca pracę psychologów i psychoterapeutów?

PZ: Motywem popychającym nas do walki o nową ustawę, to nie chęć utrudnienia dostępu do zawodu dla rzetelnych i kompetentnych psychologów. Zależy nam przede wszystkim na jasnych regułach wykonywania tej profesji. My, przyszli psycholodzy, chcemy wejść w życie zawodowe, w którym wartościami naczelnymi są zasady etyczne i twarda naukowa wiedza, a nie, jak często bywa, chęć szybkiego zysku na niesprawdzonych metodach terapeutycznych. Ustawa o zawodzie psychologa powinna być gwarantem profesjonalizmu psychologów.

 

Kategorie:
wywiad · Zieliński
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Ustawo, gdzie jesteś?

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish