paź 2, 2013
1532 Wyświetleń
0 0

WROSTJA – zobacz trzy znakomite monodramy

Napisany przez

Światowej klasy monodramy na deskach naszego Teatru Starego. Karnet na te 3 wspaniałe wieczory to zaledwie wydatek 35 zł. Wrocławskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora to najstarszy festiwal monodramatu na świecie organizowany we Wrocławiu, nieprzerwalnie od 1966 r. W tym roku trzy spektakle w ramach 47 Festiwalu obejrzeć będzie można na deskach Teatru Starego w Bolesławcu. Wystawione zostaną trzy monodramaty przez kolejne trzy dni. Taka kulturalna uczta czeka nas już w październiku 2013r.

 

19 – października 2013 r. o godz. 19:00 wystawiony zostanie „Finding Home / Odnaleziony Dom”

Cena biletu – 15 zł (karnet na trzy monodramaty 35 zł)

W koncercie „Finding home”, który swoją światową premierę będzie miał podczas WROSTJA, za pomocą dźwięków eklektycznej mieszanki muzyki świata, Hayes mówi o swojej „odysei” z Los Angeles do Wrocławia – światowego centrum teatru awangardowego, w poszukiwaniu artystycznego domu. Dlaczego dziewczyna prosto z Hollywood marzy, by pracować w Polsce w czasach komunizmu? Opowiada historię o lunatykach, kochankach i poetach, których spotyka, posługując się mozaiką zabawnych i prowokujących do myślenia piosenek wielkich poetów rocka, bluesa, musicalu teatralnego i popu, takich jak: the Beach Boys, Jacques Brel, Stephen Sondheim, Astor Piazzolla czy Leonard Cohen. Produkcja powstała według zamysłu artystycznego Marjorie Hayes we współpracy z Michelle Brourman – pianistką i reżyserką, która pracowała ze wspaniałymi artystami, m.in. Dixie Carter, Bernadette Peters, Lesley Ann Warren, Annie Potts. Grała również na pianinie w zespole Boba Dylana. Drugim współpracownikiem artystki przy produkcji projektu jest Rafał Karasiewicz –polski pianista, aranżer, kompozytor i producent, na stałe związany z Teatrem Muzycznym CAPITOL we Wrocławiu.Był najbliższym współpracownikiem Leszka Możdżera podczas pracy nad pierwszym na świecie musicalem bez słów pt. „Scat”.

20 – października 2013 r. o godz. 19:00 odbędzie się spektakl „I będą święta”

Cena biletu – 15 zł (karnet na trzy monodramaty 35 zł)

„I będą święta” to inspirowany reportażami i prasowymi wywiadami monolog zrozpaczonej kobiety, która traci męża w katastrofie lotniczej. Niespodziewana śmierć męża – osoby publicznej i powszechnie szanowanej – staje się inspiracją do rozliczenia z samą sobą – próbą nazwania swojego miejsca w dotychczasowym życiu i rozliczenia się z tym życiem, które definitywnie się skończyło. Bohaterka podąża przez łany bólu, broni pamięci męża w publicznym maglu, ulega autodestrukcyjnym histeriom, by na koniec wkroczyć do jego domowego sanktuarium, obejrzeć dziesiątki zdjęć wokół biurka, odkryć, że na żadnym jej nie ma… Mocny dramat kogoś, kto w cierpieniu odnajduje siebie. Spektakl nagrodzony na Festiwalu Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim, 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu oraz na I Warmińskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora w Olsztynie.

21 – października 2013 r. o godz. 19:00 odbędzie się spektakl „Manatki”

Cena biletu – 15 zł (karnet na trzy monodramaty 35 zł)

Ten, któremu przypisuje się status bohatera naszego przedstawienia, ma się za dziwaka, któremu u schyłku życia trudno ustalić własne ja. Nie, nie „poszukuje” tożsamości. Ona go właściwie nie zajmuje. To, co go trapi, jest kwestią nie obrzeżonych przestrzeni i czasu, w których roztapia się jego świadomość i pamięć. Kto jest nosicielem tej świadomości, kto – depozytariuszem tej pamięci, skoro ów dziwak „nie ma” lat ani stałego miejsca „pobytu”. Jego bycie jest bywaniem (zbywaniem) siebie, a nie – bywaniem sobą. Może jest opowieścią, w której mylą się ze sobą opowiadający z opowiadanym jak opowiadające z opowiedzianym?

Nasz dziwak zwija i rozwija manatki, szykując się do finału opowieści, o którym wie, że jest nieunikniony jak to, co już wtopiło się w pamięć i niekiedy dopomina się o czas teraźniejszy, pochwytną cząstkę życia wiecznego. Tym są nawroty epifanii dzieciństwa, ustawiczne pojawianie się Pewnego Chłopca, w różnych postaciach dającego o sobie znać; czy po to, by jeszcze nadać minionym zdarzeniom i rzeczom znaczenie kiedyś przeoczone albo niedocenione?

Nie ma wątpliwości, że nie-bohater „Manatków” jest aktorem. Jest teatrem. Niejednego Aktora (Bogusław Kierc).

Prezentacja spektaklu podczas WROSTJA 2013 jest jednocześnie jego oficjalną prapremierą.

Bilety można kupić (ul. Grunwaldzka 5) lub zarezerwować (75 644 65 65 / 531 436 866) w Młodzieżowym Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu od poniedziałku do piątku w godzinach 14:00 – 17:00.

Kategorie:
polecamy
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do WROSTJA – zobacz trzy znakomite monodramy

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany.

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish