Paź 10, 2013
3468 Wyświetleń
0 0

Karkonosze dawniej i dziś

Napisany przez

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na wernisaż wystawy „Karkonosze dawniej i dziś”, który odbędzie się 22 października (we wtorek) o godz. 17 w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.

Wystawa została przygotowana ze zbiorów Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, które od początku działalności w 1974 r. gromadzi stare grafiki oraz fotografie przedstawiające Karkonosze. Z bogatego zbioru grafik wybrano trzydzieści stuletnich prac, z których na szczególna uwagę zasługuje „Panorama Gór Olbrzymich Hrabiego Schaffgotscha” wykonana przez J.B. Strahowskiego z Wrocławia w 2 poł. XVIII w.

Miedzioryty i litografie ukazują główne atrakcje turystyczne Karkonoszy. Wśród nich: panoramy górskie, szczyty z najwyższym szczytem Karkonoszy i całych Sudetów – Śnieżką, wodospady, kaplice położone wysoko w górach, historyczne zamki, dawne schroniska górskie. Do najciekawszych należą uzdrowisko Cieplice, ruiny zamku na Chojniku, wspaniałe wodospady: Szklarki i Kamieńczyka oraz przepiękny kościół Wang.

Oprócz grafik na wystawie można będzie obejrzeć 30 reprodukcji fotografii, pochodzących z wydawnictwa Kunstdruck Stengel & Co. z Berlina opublikowanych na początku XX w. przez Wydawnictwo Max Leipelt z Cieplic Śląskich Zdroju, w albumie zatytułowanym „Wokół Śnieżki. Obrazy z Karkonoszy”. Mistrzowskie fotografie pochodzące z lat 1902 – 1904 zostały wykonane z wielkoformatowych, szklanych negatywów, a odbitki zrobiono metodą stykową. Wystawę dopełniają współczesne zdjęcia Karkonoszy wykonane przez Zbigniewa Kulika, fotografika z Karpacza, który fotografuje te góry od wielu lat i prezentuje je na wystawach w kraju i poza jego granicami. Szczególną atrakcją będą również dawne przedmioty związane ze sportem górskim, takie jak narty z bambusowymi kijkami, sanki oraz plecak turystyczny. Na zakończenie przygody z Karkonoszami zwiedzający będą mogli wykonać pamiątkową kartę pocztową i załączyć do niej prawdziwy kamyk ze Śnieżki.

Kategorie:
polecamy
  http://www.muzeum.boleslawiec.net

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  “Komedia obozowa” Teatru Modrzejewskiej w Bolesławcu

  Powiat Bolesławiecki zaprasza na wyjątkowe wydarzenie teatralne. Już 26 października Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z […]

  Zamknij