lis 4, 2013
3312 Wyświetleń
0 0

Odpowiedzialność Starosty, Prezydenta i Marszałka

Napisany przez

W swoim wpisie (TUTAJ) dotyczącym konieczności pilnego zajęcia się stanem Młynówki – Złotego Potoku, stanem będącym utrapieniem części mieszkańców Bolesławca, pisałem, że w miarę rozwoju sprawy będę aktualizował temat. Nowe fakty wymagają jednak odrębnego wpisu, gdyż problem dotyczy mienia setek bolesławian odczuwających skutki działania lub właśnie braku działania odpowiedzialnych za bałagan.

Po kolei jednak:

Udało mi się dotrzeć do protokołu kontroli przeprowadzonej przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w dniu 17.05.2013. Kontrola i protokół, moim zdaniem, nie opisują w pełni stanu faktycznego. Z pełną treścią protokołu można zapoznać się TUTAJ. Poniżej przedstawiam jednak ciekawsze fragmenty, które wskazują prawdopodobne, ale zapewne nie wszystkie przyczyny zalewania zachodniej części Bolesławca.

001

002Działka nr 153, to teren, na którym  m.in. znajdują się stawy pomiędzy ul. Jeleniogórską, a Karkonoską. Jest to fragment potoku, który aktualnie jest w najgorszym stanie. Nie przeszkadza to jednak kontrolującym stwierdzić, że:

005
Jak „dobry” jest stan techniczny tego odcinka pisałem TUTAJ i tego właśnie brakuje w tym protokole.

Dalej:

003

004

006

 (mpzp – czyli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego- przyjmowany przez Radę Miasta na wniosek Prezydenta Miasta.)

Bałagan jaki ujawnił się w wyniku kontroli poraża i w zasadzie czyni sprawę bardziej zawiłą niż się to wydawało na początku mojej interwencji.

W między czasie (po ponad miesiącu) odpowiedział prezydent miasta, który, według mnie, niestety nie zachowuje się jak gospodarz i nie chce dostrzegać w tej sprawie swojej odpowiedzialności.

01 inter02interGeneralnie odpowiedź prezydenta można streścić w kilku słowach: „To nie ja, to inni”. Nie widzi problemu zapychania studzienek przez szlam z nieutwardzonych dróg miejskich. Nie widzi problemu degradacji miejskich stawów (ul. Karkonoska, Jeleniogórska), o czym pisałem TUTAJ.

Innego zdania jednak  jest Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, który wskutek kontroli RZGW nakłada na prezydenta konkretne obowiązki:

01 RZGW02 RZGWDodatkowym problemem, opisanym tym razem w notatce służbowej z dn. 9.09.2013r., spisanej na okoliczność spotkania (w Starostwie Powiatowym) w sprawie uzgodnienia sposobu rozwiązania problemu prawidłowego zagospodarowania wód opadowych na terenie Bolesławca, są:

„działania prezydenta miasta polegające na ogłoszeniu przetargu na sprzedaż działek, które częściowo zajmuje niewydzielony ewidencyjnie „Leśny Potok” jeszcze bardziej komplikują sytuacją prawną cieku”

Na w/w spotkanie, w którym brało udział aż 13 osób! (Starostwo, Nadleśnictwo, PWiK, Zarząd Melioracji w Lwówku Śl. i Urząd Marszałkowski) prezydent miasta wysłał urzędnika, który, cyt.: „nie zabierał głosu w kwestiach merytorycznych i poinformował, iż nie został upoważniony do zajmowania stanowiska i udzielania szczegółowych informacji”. Treść całej, bardzo interesującej notatki służbowej TUTAJ.

Brak zdecydowanych działań i odpowiedzialnego podejścia do problemu podyktowany jest zapewne świadomością ogromu obowiązków jakie ujawnione zostały wskutek kontroli i zarządzenia pokontrolnego Dyrektora RZGW. To jednak nie zwalnia od odpowiedzialności i troski o losy setek bolesławian, którzy do końca nie wiedzą gdzie leży przyczyna zalewania i niszczenia ich własności. Teraz wiedzą już trochę więcej.

Co będzie teraz? Jak to co…  odwołania, odpowiedzi, przerzucanie się odpowiedzialnością, pisma, sprzeciwy, kontrekspertyzy,  tłumaczenie się brakiem kasy, ewentualne procesy,  itp. I będzie tak, dopóki Miasto i Powiat nie będą mówiły jednym głosem, nie tylko w tej sprawie.

(fot. tytułowe: forum.gazeta.pl)

 

Kategorie:
Małkowski · news
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, b. wiceprezydent Bolesławca, założyciel inicjatywy IMPULS MIASTA. Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulsmiasta.pl

Komentarze do Odpowiedzialność Starosty, Prezydenta i Marszałka

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish