lis 21, 2013
1261 Wyświetleń
0 0

Wielki koncertowy finał InterKulturManagment

Napisany przez

Licealiści z I Liceum Ogólnokształcącego przygotowują się do wielkiego finału międzynarodowego projektu „InterKulturManagment”, finansowanego w całości ze środków „Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego”, a koordynowanego przez Saksońską Agencję Oświatową w Görlitz, od lat inicjującą i realizującą programy transgraniczne promujące współpracę na wielu płaszczyznach.

Już 5 grudnia w Görlitz odbędzie się koncert wieńczący kolejne 2 lata realizacji projektu, w którym od samego początku ( od 2009 roku) bierze udział I LO. „InterKulturManagment” – to niezwykle ciekawa inicjatywa promująca młodzieżową kulturę w dolnośląskich i saksońskich szkołach. W ramach projektu licealiści stworzyli firmę „SWAT” (Szkolna Więź Artystycznych Talentów) i uczyli się zarządzać kulturą, organizować różne przedsięwzięcia w tym obszarze, ale przede wszystkim współpracować z rówieśnikami ze szkół w Lubaniu, Zgorzelcu, Görlitz, Hoyerswerdy i Nisky. Odbywały się liczne wspólne warsztaty, wycieczki (m.in. do Wrocławia, Berlina, Drezna), których celem było przybliżenie historii i kultury Polski i Niemiec, także spotkania i konferencje dla nauczycieli-opiekunów projektu. Teraz przyszedł czas na wielki finał, którym będzie festiwal kultury młodzieżowej, w trakcie którego zaprezentują się wybrani przez młodzież uzdolnieni uczniowie, laureaci Polsko-Niemieckiej Sceny Talentów. Formuła koncertu wypracowana została przez samych uczestników projektu, którzy zajęli się kwestią logistyki, promocji oraz organizacji przedsięwzięcia, wybierając wykonawców spośród swoich rówieśników.

– Mamy nadzieję, że finał będzie równie przyjemny jak cały projekt, który realizowaliśmy – mówią uczniowie zrzeszeni w grupie „SWAT”. – Szkoda, że to już koniec, ale nauczyliśmy się wielu nowych rzeczy, które z powodzeniem wykorzystujemy i będziemy wykorzystywać zarówno w szkole, jak i poza nią – dodają.

Oprócz walorów poznawczych i językowych projekt „InterKulturManagment” przybliżył w praktyce młodzieży co to znaczy promować i zarządzać kulturą, jakie umiejętności i kompetencje są niezbędne w organizowaniu każdego wydarzenia, nawet na skalę klasy czy szkoły. Temu służyły spotkania warsztatowe, prowadzone przez profesjonalistów oraz współpraca z ośrodkami kultury, w przypadku I LO z Młodzieżowym Domem Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu.

Warto dodać, że w poprzedniej edycji projektu, która także zakończyła się Festiwalem Kultury Młodzieżowej „BoomFest” (czerwiec 2012 roku) wzięło udział prawie pół tysiąca uczniów ze szkół biorących udział w projekcie. Za tę inicjatywę „SWAT” otrzymał w styczniu 2013 roku Nagrodę za Promocję Miasta.

Licealiści liczą, że także tegoroczny koncert uwieńczony zostanie sukcesem. Szkołę reprezentować będą na scenie: Marta Werens, Maciej Przystarz, zespół „The Stinsons” oraz Kamil Kotlarski i Jakub Wędzina, a w całym wydarzeniu weźmie udział ponad 50 uczniów I LO, podobnie jak z innych, partnerskich szkół. – Dla nas to także bardzo ciekawe doświadczenie – mówią o projekcie opiekunki licealistów, Anna Tarnachowicz – nauczycielka przedsiębiorczości oraz Katarzyna Żak – wiedzy o kulturze. – Miałyśmy okazję do poznania wielu ciekawych ludzi, w tym wspaniałych i pełnych pasji nauczycieli z partnerskich szkół oraz pracowników Saksońskiej Agencji Oświatowej.

Realizacja projektu była wspaniałą okazją do wyzwolenia w młodzieży kreatywności i nabycia wielu cennych umiejętności.

– Cieszymy się, bo obecnie w liczącej ponad 40 osób grupie, połowę stanowią uczniowie klas I – więc działań kulturalnych w szkole nie zabraknie, nawet gdy projekt zostanie zakończony – podsumowuje dyrektor I LO Cezary Czernatowicz.

 

Informacja: I LO

Foto: Dawid Meier

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish