gru 6, 2013
1124 Wyświetleń
0 0

ZEC podjął decyzję o utrzymaniu dostaw ciepła

Napisany przez

5 grudnia 2013 r. w godzinach wieczornych w wyniku porywistego wiatru runął stalowy komin Zakładu Energetyki Cieplnej w Bolesławcu. ZEC zajmuje się wytwarzaniem, przesyłem i dystrybucją energii cieplnej na potrzeby centralnego ogrzewania  oraz ciepłej wody użytkowej na terenie miasta Bolesławiec. Wytwarzanie ciepła odbywa się w Ciepłowni Centralnej, położonej przy ul. Gałczyńskiego. ZEC zaopatruje w ciepło około 36% mieszkańców Bolesławca i zaspokaja w około 30% zapotrzebowanie na ciepło w Bolesławcu.

kominCiepłownia Centralna przy ul. Gałczyńskiego  pracuje, utrzymując prawidłowe ciśnienie i temperaturę wody zasilającej miejską sieć ciepłowniczą. Aktualnie nie ma zagrożenie przerwania dostaw ciepła.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska są poinformowane o zaistniałej sytuacji i jest wstępna zgoda na eksploatację ciepłowni w celu utrzymania ciągłości pracy systemu ciepłowniczego.

Po przewróceniu komina nienaruszone pozostały kanały odprowadzające spaliny z kotła oraz pierwszy segment komina o wysokości ok. 9 m. Stwarza to techniczne warunki pozwalające na pracę kotłów i wentylatorów. Odprowadzanie spalin odbywa się na wysokości 9 m zamiast 45 m.  Uszkodzeniu nie uległy żadne systemy oczyszczania spalin. Spaliny zawierają głównie parę wodną. Stężenia tlenków azotu oraz dwutlenku siarki nie przekraczają dopuszczalnych –  restrykcyjnych – norm.

Emisja pyłu jest znacznie niższa od normatywnej, ponieważ zakończona została modernizacja układu odpylania kotłów nr 3 i nr 4. Aktualnie pracują tylko zmodernizowane kotły. Wykonana modernizacja dostosowuje emisję pyłów  do wymogów norm, które wejdą w życie w 2016 roku i są czterokrotnie niższe od obecnych.

Konieczny jest wybór pomiędzy utrzymaniem awaryjnej pracy ciepłowni i narażeniem pobliskich mieszkańców na uciążliwe spaliny a opcją całkowitego wygaszenia kotłów i pozbawienia odbiorców ciepła.

Zarząd ZEC podjął decyzję o utrzymaniu dostaw ciepła. Podejmowane są pilne działania techniczne w celu opracowania koncepcji jak najszybszego odtworzenia komina. Nadzór Budowlany powołał komisję do zbadania przyczyn i skutków wypadku.

 

Informacja i zdęcia: Agnieszka Gergont – rzecznik prasowy UM

 

 

Tagi artykułu:
· · · · · ·
Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do ZEC podjął decyzję o utrzymaniu dostaw ciepła

    Dodaj komentarz

    Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

    The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

    Bobrzanie.pl
    pl_PLPolish