Lis 21, 2014
3408 Wyświetleń
0 0

Wieniec adwentowy (Boże Narodzenie w skandynawskim stylu)

Napisany przez

Ogień i świece mają w wielu kulturach znaczenie magiczne, a jeszcze częściej religijne. Germanie palili ogniste kręgi, o zapalaniu świec czytamy w Starym Testamencie, Żydzi używają ich podczas święta Chanuka. Dla chrześcijan – są symbolem Jezusa i oczekiwania na Niego. Katolicy znają je z nabożeństw – zdobią wtedy ołtarz . Nic więc dziwnego, że znajdziemy je także w wieńcach adwentowych przed Bożym Narodzeniem.

Ogień i świece mają w  wielu kulturach znaczenie magiczne, a jeszcze częściej religijne. Germanie palili ogniste kręgi, o zapalaniu świec czytamy  w Starym Testamencie, Żydzi używają ich podczas święta Chanuka. Dla chrześcijan – są symbolem Jezusa i oczekiwania na Niego. Katolicy znają je z nabożeństw – zdobią  wtedy ołtarz . Nic więc dziwnego, że znajdziemy je także w wieńcach adwentowych przed Bożym Narodzeniem.

„Wynalazcami” wieńca adwentowego są ewangelicy – według podań historycznych  pastor Johann Hinrich Wichern, który chciał urozmaicić sierotom z przytułku – czas spędzamy na modlitwie. Początkowo świec było więcej, 24 – tyle ile dni do Bożego Narodzenia, dopiero potem – dla wygody – ich liczbę zredukowano do czterech. Zapalane były w każdą niedzielę adwentu.

Zwyczaj rozprzestrzenił się dość szybko na całą Europę i mieszał z kulturami, z którymi się stykał. W Polsce wieńce adwentowe pojawiły się na początku XX wieku, rzekomo we Wrocławiu.

Uwaga! – w Danii dopiero dziesięć lat później.

Tymczasem dziś – nieliczni polscy katolicy przygotowują w czasie Adwentu wieniec, podczas gdy w Skandynawii – u protestantów – wieńce można zobaczyć prawie w każdym domu.

W zależności od kraju- wianki wykonuje się z gałązek świerku(Niemcy i Skandynawia), jodły lub sosny. Zawsze mają cztery świece, zwykle białe lub czerwone (w Polsce czasem fioletowe). W niektórych krajach wykorzystuje się dodatki: szyszki, czerwone owoce, wstążki, bombki.  Zapalane są kolejno w cztery niedziele adwentu . Świece  płoną w czasie modlitwy, wspólnych posiłków i spotkań towarzyskich. ( w pierwszym tygodniu   jedna, potem dwie, itd) . W Wigilię oczywiście zapala się wszystkie cztery.
Wieniec w wielu krajach zawieszany jest na drzwiach wejściowych oraz w miejscu gdzie się jada posiłki (niekoniecznie w salonie:)). Ma za zadanie integrować rodzinę, przypominać o  modlitwie i oczekiwaniu narodzin Boga, a potem się z tego cieszyć.

We współczesnych wnętrzach spotykamy wiele nowoczesnych wersji wieńca adwentowego, wykonywanych z różnych materiałów (drewna, metalu, szkła, mchu), z kolorowymi świecami i dodatkami: drewnianymi albo tekstylnymi. Nierzadko cztery świece umieszcza się po prostu w naczyniach (misach, kubkach). Zwykle brakuje w nich świerkowych gałązek, choć dla ewangelików czy protestantów ta modyfikacja jest nie do pomyślenia:). Przy wyborze wieńca, warto zwracać uwagę nie tylko na jego design i dopasowanie do wnętrza ale przede wszystkim pamiętać, o jego „roli”. Możemy kupowanie lub przygotowanie wieńca wykorzystać na integrację, wspólną zabawę, opowiedzenie dzieciom o istocie Świąt, a nawet na chwilę zadumy i zwolnienia biegu.

Przegląd wieńców adwentowych (tych tradycyjnych i tych nowoczesnych) znajdziecie tu.

10805419_875164695861438_97897990_n

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
dom z duszą
http://pozachodzie.pl;

Iza Jurasik - Kamińska, były dziennikarz, rzecznik prasowy, bloger. Autorka bloga " dom z duszą". Z wyształcenia humanista - ale wie, jak zamienić przestrzeń w przyjazną dla wszystkich domowników. Dobrze czuje się we własnych czterech kątach i chętnie dzieli się wiedzą o tym, jak sprawić aby wnętrza miały duszę. Ze swojego zamiłowania do stylu skandynawskiego we wnętrzach i ręcznie wykonywanych ozdób - stworzyła markę dekoracji do domu "po zachodzie". Obecnie pracuje nad drugą marką, mocno inspirowaną Bolesławcem.

Komentarze do Wieniec adwentowy (Boże Narodzenie w skandynawskim stylu)

 • Ciekawy tekst

  ZOfia 21/11/2014 20:15 Odpowiedz
 • Bardzo dziękuje za uzupełnienie:) Ciekawostka: ten przytułek, w którym po raz pierwszy zrobiono wieniec to pierwsza inicjatywa pastora – “jego oczko w głowie”. Ciekawostka nr 2: katolicy jako jedyni święcą wieńce adwentowe.

  Iza Jurasik-Kamińska 21/11/2014 17:17 Odpowiedz
 • … tytułem uzupełnienia

  W 1839 roku ewangelicki pastor, ks .Johann Heinrich Wichern, będący opiekunem i nauczycielem w hamburskim przytułku dla sierot, chcąc stworzyć swoim podopiecznym namiastkę rodzinnej, ciepłej i zarazem pobożnej atmosfery, w pierwszą niedzielę adwentu zapalił był świecę, którą umocował na drewnianym kole o średnicy dwóch metrów zawieszonym pod sufitem.
  Chciał w ten sposób zbudować nastrój skłaniający wychowanków do zadumy i modlitwy.
  Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece jego podopieczni zapalali każdego następnego dnia przybliżającego ich do Wigilii narodzin Jezusa. gromadząc się jednocześnie na wieczorny śpiew i modlitwę. Początkowo koło nie było przystrajane, zielenią ozdabiano jedynie ściany, z czasem drewniane koło przystrojono gałęziami jodły, budując wieniec. W 1860 roku roku Wichern’a przeniesiono do Berlina.
  Odchodząc zmniejszył liczbę świec do czterech, które kolejno zapalane każdej
  niedzieli poprzedzającej Wigilię budowały radosny nastrój oczekiwania, a sam
  wieniec, znacznie już mniejszy, już przystrojony jodłowymi, świerkowymi i daglezji
  gałązkami trafiał podwieszany pod sufit, bądź znajdował miejsce na stole.

  Tradycja wieńca adwentowego szybko przyjęła się w ewangelickich domach niemieckiej północy. Z czasem zwyczaj zawitał do innych
  krajów i katolickich rodzin. W Polsce po raz pierwszy zwyczaj strojenia wieńców
  adwentowych pojawił się pod koniec lat dwudziestych XX wieku.

  cemoi07 21/11/2014 15:58 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Stronnictwo

Rozmawia dwóch kandydatów PSL -Ty stary, kto będzie rządził po wyborach? - Jak to kto, nasz przyszły koalicjant!

Zamknij