Lut 2, 2015
2248 Wyświetleń
0 0

Janina Bany-Kozłowska uhonorowana medalem Gloria Artis

Napisany przez

W piątek, 30 stycznia 2015 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis bolesławieckiej artystce Janinie Bany-Kozłowskiej.

W piątek, 30 stycznia 2015 r. odbyła się uroczysta gala wręczenia srebrnego medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis bolesławieckiej artystce Janinie Bany-Kozłowskiej. 

Gala w Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł miała podniosły i wzruszający charakter. Wręczenie medalu przez Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki – Ilonę Antoniszyn-Klik poprzedziły krótkie wystąpienia gości. Uroczystości rozpoczął Prezydent Miasta Bolesławiec – Piotr Roman, który powitał gości. Dokonania artystki w krótkim wystąpieniu przybliżyła Anna Bober-Tubaj (dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu). Zygmunt Brusiło (prezes Towarzystwa Miłośników Bolesławca) opowiedział o randze odznaczenia, jakim jest Gloria Artis. Dr. Barbara Banaś (kustosz Działu Ceramiki i Szkła Współczesnego w Muzeum Narodowym we Wrocławiu) omówiła charakter sztuki użytkowej i unikatowej tworzonej przez Janinę Bany-Kozłowską. Głos zabrał również Karol Stasik (prezes Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec” Sp. z o.o.”.), który w bardzo osobistym wystąpieniu podkreślał swoje wielkie uznanie dla talentu artystki.


Wystąpienia zaproszonych gości przeplatane były archiwalnymi materiałami filmowymi oraz nagraniami wypowiedzi z gratulacjami przyjaciół i współpracowników artystki. Wszyscy podkreślali nie tylko niezwykłe zdolności Janiny Bany-Kozłowskiej, od 41 lat projektującej formy ceramiczne, które dziś można spotkać niemal w każdym domu, ale przede wszystkim mówili o artystce jako o wielkim, a jednocześnie niezwykle skromnym człowieku. Szacunek dla innych i pogoda ducha to cechy, które ujawniła także wypowiedź samej artystki, odznaczonej srebrnym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Janina Bany-Kozłowska nie kryła wzruszenia, dziękując wszystkim osobom, które spotkała na swojej zawodowej ścieżce. Opowiedziała o swojej pracy w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”. Podkreślała, że nie uważa się za człowieka, który dokonał czegoś niezwykłego, a jedynie dane jej jest robić to, co lubi.
Bezpośrednio po uroczystościach w Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa 14 odbył się wernisaż prac artystki „Harmonia formy” ze zbiorów Muzeum oraz kolekcji Państwa Kozłowskich. Zaprezentowano tu kilkaset wyrobów użytkowych, których formy oraz szkliwa wykonała Janina Bany-Kozłowska. To zarówno serwisy śniadaniowe i kawowe, jak i różnego rodzaju pojemniki czy donice. Wśród wzorów nie zabrakło kultowych już zestawów „Ani”, „Bartka”, Myśliwskiego”, czy bardziej awangardowych serwisów jak „Topaz” czy „Trójkątny”. Ponadto ekspozycję uzupełniły unikatowe rzeźby ceramiczne Janiny Bany-Kozłowskiej.

10857100_665340386925069_675157278121264818_o


Na uroczystości związane z nadaniem medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Janinie Bany-Kozłowskiej zaprosił Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman oraz organizatorzy: Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Towarzystwo Miłośników Bolesławca, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec” Sp. z o.o., oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki.

Kategorie:
news
  http://www.muzeum.boleslawiec.net

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Minister odwiedziła bolesławieckie firmy

  Ilona Antoniszyn-Klik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, w piątek odwiedziła Bolesławieckie firmy Stomadent oraz Nanolaboratory Nantes, w których prowadzi się...

  Zamknij