lip 31, 2015
3858 Wyświetleń
4 0

Zbadaj swoje fotograficzne nawyki i maniery

Napisany przez

Dzięki Fotopolis.pl trafiłem dziś na Lightroom Dashboard, obsługiwany przez przeglądarkę programik, który na podstawie pliku archiwizacyjnego Lightrooma zbiera dane statystyczne o naszych zdjęciach. Wychodzą z tego ciekawe wnioski, choć może nie zawsze pozytywne dla fotografa.

Jak tego użyć? Wchodzimy na stronę http://www.lightroomdashboard.com i wrzucamy tam swój katalog lrcat (można i warto wyeksportować świeży korzystając z opcji przy zamykaniu Lightrooma). Na podstawie danych o zdjęciach zawartych w tym katalogu z Lightroom Dashboard dostajemy dane statystyczne o ilości robionych zdjęć w poszczególnych miesiącach, najczęściej używanych aparatach (a właściwie o tym z jakich aparatów zdjęcia poddawaliśmy obróbce lub mamy w bazie), o najczęściej używanych czułościach, ulubionych obiektywach i ogniskowych a także o najczęściej używanych formatach i wielkościach plików.

Ciekawe? Dla mnie tak, bo pokazuje moje nawyki i maniery a także (odrobinę) podejście do fotografowania.

Na samej górze jest obrazek pokazujący moje ulubione czułości. Fotograficzne czułości. ISO 100 króluje i to akurat raczej nie jest zły nawyk : )

Zrzut ekranu 2015-07-30 o 13.19.10

Tu już jest gorzej bo najczęściej używanym szkłem okazuje się 16-35 czyli… najgorszy optycznie obiektyw z mojej torby foto (choć i tak dobry : ). Wychodzi na to, że to zwykłe lenistwo skoro się ma dobre stałki  a nadużywa się zoomu… Ale też widać, że akurat w mojej pracy to 16 mm się cholernie przydaje

Zrzut ekranu 2015-07-30 o 13.17.38Pochodną najczęściej używanych szkieł jest ulubiona ogniskowa. Powinna być ale na szczęście nie jest. Bo ulubiona okazuje się moja faktycznie ulubiona pięćdziesiątka (choć program połączył tutaj obie pięćdziesiątki, których używam). Potem jest 135, 24 mm i dopiero 16. Czyli jednak, jak z tego wychodzi, stałki rządzą : )

Zrzut ekranu 2015-07-30 o 13.17.24

A skoro jasne stałki rządzą, to i statystyka używanych przysłon wygląda ciekawie. Ukochana to dwójeczka, 2,8 na drugim miejscu a potem jaśniej i jaśniej.

W moim przypadku nie są to dane bardzo miarodajne, bo pokazują tylko statystyki z ostatniego roku. Ale wnioski jakieś można wyciągnąć. Sam się zastanawiam czy tak częste używanie 16 mm z reporterskiego zamiast 24 (tu mam stałeczkę 1,4 z pięknym obrazkiem) to tylko efekt potrzeby szerokości i wybieranie szybszego autofokusa i większej głębi ostrości, czy tylko lenistwo.

Fotografy, życzę dobrych wniosków z Lightroom Dashboard.

Tagi artykułu:
· · · · · ·
Kategorie:
fotografia
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish