paź 30, 2015
3050 Wyświetleń
9 2

Lista nieobecności

Napisany przez

Miałem przyjemność (a była to duża przyjemność) być obecnym na czwartkowym koncercie w Teatrze Starym. Bluesowe Zaduszki okrasiła uroczystość wręczenia medalu Gloria Artis dla pani Krystyny Juszkiewicz (a może to koncert okrasił uroczystość?). Bezdyskusyjnie na medal ten pani Krystyna zasłużyła, chociaż z punktu widzenia Bolesławca – nie tylko na brązowy.

Mówimy o kobiecie, która, poza innymi zasługami rozmaitego typu, przez 25 lat kręci najważniejszą bolesławiecką imprezą muzyczną. Nawet gdyby ktoś jej nie lubił, i tak musi te wysiłki docenić.

Docenił je między innymi Tadeusz Samborski, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego i były poseł, który przyjechał osobiście wręczyć medal (patrz foto). Z Warszawy dotarła Ewa Zbroja z Narodowego Centrum Kultury, była dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury (on to wraz ze Stowarzyszeniem Blues nad Bobrem współorganizował koncert) i Bolesławieckiego Ośrodka Kultury.

Nie dotarli prezydent miasta i starosta. Nie dotarła szefowa Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. Z miejskich notabli dostrzegłem jedynie radnych Andrzeja Żuka i Łukasza Molaka, którzy byli tam, gdzie radni być powininni – na uroczystości uhonorowania bardzo ważnej bolesławianki bardzo ważnym medalem.

Ja rozumiem samorządową filozofię: liczy się tylko to, co my wręczamy i to najlepiej w czasie sesji, żeby daleko nie chodzić. Najlepiej jeszcze przyznajmy sami sobie jakieś medale.

Nie rozumiem tylko dlaczego wybrani w wyborach gospodarze miasta i powiatu swoją nieobecnością (swoją lub swoich przedstawicieli) okazują lekceważenie komuś, kto dla naszej kultury zrobił więcej niż wielu samorządowców.

Myślałem, że jakaś granica została przekroczona w momencie, gdy otwierano po remoncie Teatr Stary i pan prezydent oraz szefowa BOK ominęli tę imprezę szerokim łukiem, co wyglądało po prostu nieelegancko. Nawet jeśli nie darzy się szacunkiem kogoś, kto na ten szacunek zasługuje, wypadałoby trzymać pion i uszanować chociaż w imieniu tych, których się reprezentuje.

Na całe szczęście teatr był pełen przyjaciół pani Krystyny i bluesa, a pani Krystynie asysta lokalnych vipów nie była do szczęścia potrzebna.

Od samorządowców w teatrze zaroi się w chwili, gdy starosta porozdaje jakieś darmowe wejściówki, albo teatralny działacz PO znowu machnie jakiś spektakl na zlecenie za ćwierć bańki.

 

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Lista nieobecności

 • Dyr BOK… taaak, urzędnik od zapasu papieru w kiblu i żarówek w hollu. Niby ważne, ale…

  tommy 31/10/2015 08:32 Odpowiedz
 • Nie dziwi mnie to wcale, bo to małe „człowieczki” rządzą miastem i powiatem.

  Jas 30/10/2015 23:52 Odpowiedz
 • Pan radny Molak również obecny.
  Piękny wieczór, świetny koncert. Krysia we łzach szczęścia.

  blueemasn 30/10/2015 21:28 Odpowiedz
 • A ja uważam, że była to kolejna miła (nie)niespodzianka i niewątpliwa przyjemność tego wieczoru, że nikt lokalny nie wskoczył na scenę..

  Darek Pajkiert 30/10/2015 19:08 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish