gru 2, 2015
3435 Wyświetleń
17 2

„Prawda do kłamstwa jest podobna z twarzy”

Napisany przez

Nabiera na sile kryzys związany z przygotowaniem tzw. „reorganizacji” powiatowej oświaty. Potęgują go enigmatyczne komunikaty płynące ze Starostwa, które zamiast sytuację uspokajać – tylko eskalują kolejne problemy.

Panika, która wybucha w kolejnych szkołach ponadgimnazjalnych będących w zarządzie powiatu, swoją praprzyczynę wiedzie z wrześniowej informacji starosty, że powiat nie wybuduje nowej Szkoły Specjalnej. Wówczas, mocniej, w przestrzeni publicznej pojawiło się słowo „reorganizacja”, które, nie bez powodu, rzuciło blady strach na wszystkie społeczności szkolne powiatowych szkół. Owa „reorganizacja” ma docelowo dać, doświadczonym widać nie tylko przez los, wychowankom Szkoły Specjalnej nowe lokum przy wykorzystaniu istniejącej bazy oświatowej powiatu.

Jedno kłamstwo lub półprawdy rodzą kolejne, często jeszcze gorsze. Chronologia zdarzeń, wypowiadanych słów i deklaracji pokazuje nieudolność i mataczenie zarządzających powiatem w tym zakresie. Warto zatem przypomnieć kilka istotnych faktów, wynikających z protokołów komisji oraz Rad samorządu miejskiego i powiatowego, a także składanych wówczas deklaracji i wypowiadanych słów.

O tym, że Szkoła Specjalna nie będzie budowana dowiedzieliśmy się od starosty podczas sesji Rady Powiatu, 24. września br. Dzień wcześniej, 23. września radni miejscy mając jeszcze przekonanie, że Szkoła Specjalna będzie budowana, w dobrej wierze zmienili uchwałą funkcję działki przy ul. Zgorzeleckiej, na której położona jest obecnie ta szkoła. Pisałem o tym we wrześniu TUTAJ. Taki zabieg miał na celu zwiększenie atrakcyjności działki, co pozwoli powiatowi uzyskać lepszą cenę za sprzedaż gruntu z budynkiem pałacyku. Pieniądze ze sprzedaży, w świadomości radnych miejskich, miały zasilić budowę Szkoły Specjalnej. Dzień później okazało się, że to wszystko ściema. Żadnej budowy nie będzie, ale plan zagospodarowania zmieniono. Tydzień wcześniej, 16. września, na posiedzeniach komisji miejskich i powiatowych starosta osobiście zapewniał i zarzekał się, że Szkoła Specjalna będzie budowana i jest wpisana do budżetu 2016. Na projekty i wizualizacje szkoły wydano oficjalnie około 230 tysięcy zł! Dziś wiemy, że te pieniądze bezpowrotnie przepadły. Podczas komisji zastanawiałem się, czy faktycznie stać powiat na budowę szkoły za 15, a może i nawet 20 mln zł i czy faktycznie nie można, na przykład w porozumieniu z prezydentem, poszukać innego budynku. Wówczas starosta stwierdził, że (cyt. z protokołu): „…taka możliwość istnieje tylko w II Liceum Ogólnokształcącym w Bolesławcu (…)”, zarządzanym przez powiat.

Czy tak się stanie? trudno powiedzieć, bo naprawdę ciężko uwierzyć dziś w „słowo” starosty. W całej tej sytuacji razi chaos i brak profesjonalizmu w rozwiązywaniu kwestii nowej siedziby dla Szkoły Specjalnej, co w konsekwencji ma wpływ na dramatyczne, nie bez powodu, reakcje pozostałych społeczności szkolnych. Całość należy przecież rozpatrywać i rozstrzygać w kontekście zbliżającej się reformy dotyczącej wygaszania gimnazjów. Wówczas za 2 lata, cały jeden rocznik „dojdzie” do obecnych szkół ponadgimnazjalnych, a w szkołach miejskich zrobi się więcej miejsca. Zatem, tylko ścisła współpraca miasta i powiatu oraz wspólne prowadzenie samorządowej polityki oświatowej może zniwelować przykre konsekwencje czekającej nas reformy i może uchronić nas przed pogorszeniem warunków nauczania lub ewentualną likwidacją szkół.

Prezydent rękę wyciągnął i mimo, że nie jestem zwolennikiem pełnego przekazania powiatowej oświaty w ręce miasta, to wybieram dobrą współpracę – symbiozę opartą na obopólnych korzyściach – korzyści dla uczniów. Starosta, za pomocą ulubionego Fejsbuka mówi jednak „nie”, chwaląc się dobrymi wynikami szkół wypracowanych przez nauczycieli, uczniów i dyrekcje szkół powiatowych. Jednak nie tylko o wyniki tu chodzi, bo nauczyciele i uczniowie nie obniżą lotów tylko dlatego, że pan starosta przestał mieć pieczę nad nimi lub nad budynkami, w których będą pracować. Tutaj chodzi o racjonalne zarządzanie bazą oświatową w mieście i powiecie, którą przecież utrzymujemy z naszych podatków. Próba konkurowania samorządów w tym zakresie i próby udowadniania sobie kto jest lepszy pokazują kompletny brak zrozumienia misji jaką się pełni w samorządzie; być może z racji funkcji uzyskanej niestety wskutek zgniłego, partyjnego kompromisu koalicyjnego pozwalającego niektórym po prostu „trwać”. Ale, przecież nie o taki samorząd nam jednak chodzi, prawda?

Tytuł wg A. Dante

maciejmalkowski.pl

Kategorie:
Małkowski
Facebook Profile photo
http://www.maciejmalkowski.pl

Bolesławiec, to przestrzeń, w której przebywam, pracuję, wypoczywam, z której czerpię natchnienie do życia. Samorządowiec, b. wiceprezydent Bolesławca, założyciel inicjatywy IMPULS LOKALNY (wcześniej Impuls Miasta). Radny miasta Bolesławiec VIII kadencji (wcześniej radny Powiatu IV i V kad.) Kiedy Bóg da i czas pozwoli zapatrzony w nocne niebo okiem również uzbrojonym. Zapraszam na moją stronę www.maciejmalkowski.pl oraz www.impulslokalny.pl

Komentarze do „Prawda do kłamstwa jest podobna z twarzy”

 • Teraz tylko czekamy na „Condom Challenge” panie Małkowski. Niech pan nie zawiedzie!

  romek 10/12/2015 17:24 Odpowiedz
  • Komuś, jak widzę, ten czelendż nie wyszedł, ale dzięki temu mamy odważnego Romka na forum :)

   Facebook Profile photo Maciej Małkowski 10/12/2015 19:37 Odpowiedz
 • W jednym z komentarzy poruszałem kwestię strony www SP. Uważa Pan, że jej prowadzenie to przejaw prowadzenia promocji powiatu czy też wywiązywania się z obowiązku informowania społeczeństwa? Mam wątpliwości po lekturze ostatnich protokołów RP

  andrzej 07/12/2015 18:24 Odpowiedz
  • Wydaje mi się, że odpowiedzialnemu za prowadzenie stron www zależy i na jednym i na drugim :) Jak to wychodzi? oceniają odwiedzający. Zgłaszałem kiedyś uwagi do tego, że przy kolejnych wpisach na stronie powiatu brakuje dat. To główny i zasadniczy mankament, ale podobno ma się to zmienić. Jeśli chodzi o stronę BiP, to wprawdzie SP ma przyzwoitą, ale jednostki organizacyjne powiatu, w większości, nie spełniają wymogów określonych w ustawie o dostępie do informacji publicznej i rozpo. o BiP.

   Facebook Profile photo Maciej Małkowski 08/12/2015 09:01 Odpowiedz
   • Pewnie nie wszyscy znają sławetną wymianę opinii więc zacytuję protokół:

    Radny Maciej Małkowski poinformował, że na stronie internetowej Powiatu brakuje dat przy publikacji poszczególnych artykułów i informacji. Radny stwierdził, że daty są pomocne przy wyszukiwaniu pewnych informacji.

    Pani Alicja Krzyszczak podziękowała Radnemu Maciejowi Małkowskiemu za słuszną uwagę i dodała, że Powiat jest na etapie diagnozy promocji Powiatu.
    Naczelnik Wydziału poinformowała, że w roku 2016 promocja Powiatu będzie bardziej atrakcyjna niż dotychczas.

    „On jej o chlebie, a ona o niebie”.
    Dopytam przy okazji- jest już komisja statutowa?

    andrzej 08/12/2015 10:13 Odpowiedz
    • Są zgłoszeni kandydaci, po jednym z każdego klubu radnych. Sądzę, że na najbliższej sesji zostanie powołana.

     Facebook Profile photo Maciej Małkowski 08/12/2015 10:57 Odpowiedz
 • A co z wpływem na wybór dyrektorów w szkołach średnich, co z wydziałem oświaty i etatami- tak oddać, pozwalniać?

  kamil 02/12/2015 23:16 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish