lip 4, 2016
2304 Wyświetleń
1 1

Z zachwytu nad światem. Wystawa prac Mieczysława Kozłowskiego w Muzeum Ceramiki.

Napisany przez

W czwartek, 7 lipca 2016 r. o godz. 17.00 w Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Kutuzowa 14 odbędzie się wernisaż wystawy „Z zachwytu nad światem. Twórczość Mieczysława Kozłowskiego”. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie ok. 60 prac znanego bolesławieckiego artysty, zmarłego w 2015 r.

Pokazane zostaną zarówno wielkoformatowe obrazy olejne, pastele, jak i niewielkich rozmiarów akwarele oraz kafle ceramiczne. Wśród tematów poruszanych przez artystę były przede wszystkim pejzaże, w tym weduty z widokami bolesławieckich ulic, zabytków i zaułków. Dużą grupę stanowią krajobrazy wykonywane w różnych porach roku. Inspirację dla artysty stanowiły również okoliczne wsie z naturalnymi walorami, część dzieł inspirowana była podróżami po Europie, głównie Włoszech. Mieczysław Kozłowski tworzył również sceny rodzajowe i portrety. Wśród uwiecznionych przez Niego osób byli członkowie rodziny, przyjaciele, osoby bliskie, odgrywające ważną rolę w Jego życiu.

Twórczość Mieczysława Kozłowskiego inspirowana była doznaniami płynącymi z otaczającego świata, z natury. Czytelną kompozycję podkreślał bogatą kolorystyką. Używał świetlistych barw, dających wrażenie rozedrgania fakturowego powierzchni obrazu, świetnie operował światłocieniem.

Komisarzem wystawy jest Janina Bany-Kozłowska. Ekspozycji towarzyszy katalog. Prace prezentowane na wystawie oraz w publikacji użyczyli ze swoich zbiorów: Krystyna i Krzysztof Galasowie, Danuta i Adolf Grycowie, Małgorzata i Patryk Grycowie, Regina i Jan Haniszewscy, Małgorzata i Jerzy Klementowiczowie, Wioleta i Daniel Obleszczukowie, Elżbieta i Jan Ośkowie, Maria i Jan Leon Stasiakowie, Irena i Karol Stasikowie, Krystyna i Stanisław Szypulscy, Anna i Sławomir Tubajowie oraz Rodzina Artysty.


*Mieczysław Kozłowski (28.12.1949 – 4.11.2015 r.). Absolwent PWSSP we Wrocławiu., od 1974 r. zamieszkały w Bolesławcu. Początkowo związany z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury, od 1975 r. pełnił funkcję Plastyka Powiatowego. W latach 1981-1989 był projektantem w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec”. Uprawiał malarstwo sztalugowe, grafikę artystyczną i użytkową, zajmował się również tworzeniem i projektowaniem wyrobów ceramicznych. Autor malowideł architektonicznych w centrum Bolesławca oraz kompozycji w Sali Rajców bolesławieckiego ratusza. Projektował dekoracje oraz scenografie, zajmował się oprawą plastyczną uroczystości miejskich i organizacją wystaw. Fotografował, interesował się również grafiką komputerową. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych prezentowanych w muzeach oraz galeriach prywatnych w kraju i za granicą. Prace malarskie i graficzne Mieczysława Kozłowskiego znajdują się w zbiorach kolekcjonerów w Polsce, Niemczech, Austrii, Belgii, USA.


Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish