maj 2, 2017
5842 Wyświetleń
3 0

Opowieść podręcznej – serial, który trzeba zobaczyć

Napisany przez

W czasach gdy władzę sprawują miłośnicy patriarchatu, prawa kobiet stają się prawami podrzędnymi a panie służą (doskonałe słowo) jedynie jako parytetowe alibi, ten serial opowiada historię potwornie aktualną i otrzeźwiającą. Bohaterka (i bohaterki) „Opowieści podręcznej” to kobieta służąca jako macica na nogach, która ma urodzić dziecko obcemu mężczyźnie, bo taką rolę wyznaczyło jej religijne społeczeństwo rządzone przez mężczyzn.

Z jednej strony widzimy, że rzecz dzieje się w przyszłości. Z drugiej – ta przyszłość jest tak nieodległa, że aż dotykalna i wiemy, że bohaterki niedawno żyły w świecie podobnym do naszego, w którym były traktowane normalnie. Pewnego dnia władzę przejęli ludzie, którzy uznali, że kobiety nie potrzebują swoich pieniędzy, swojej pracy (chyba, że to praca w domu) i swoich praw. Skąd my znamy takie poglądy? Na szczęście to nie Janusz Korwin Mikke pisał scenariusz i jest co oglądać.

Znakomicie zagrany i zrealizowany serial powstał na podstawie dość znanej i cenionej powieści Margaret Atwood. Mnie osobiście zachwyciła nie tylko historia, ale i zdjęcia. Mało znany Colin Watkinson sfilmował tę historię tak, że aż chce się oglądać a poszczególne kadry można prezentować na niejednej wystawie fotograficznej. Jest pomysł, znakomite granie światłem i dobór pomysłów na ujęcia taki, że od razu wiemy w którym ze światów głównej bohaterki jesteśmy – w tym, w którym była zwykłą kobietą czy w tym, który jest jej teraźniejszością.

Nie lubię seriali. Myślałem, że skończyłem ich oglądanie na „Grze o tron”, „Homeland” i w połowie „House of cards”. Jednak „Opowieść podręcznej” to zmienia.

Nie wiem ile i jakich nagród zbierze za ten serial odtwórczyni głównej roli Elisabeth Moss, ale ilość zbliżeń na jej twarz i to co one pokazują, wróży wiele.

Nie da się oglądać tego serialu bez myślenia o bieżącej polityce, prawicowym skręcie światopoglądowym w Polsce czy w USA. I bardzo dobrze, bo to daje do myślenia. Ten serial to lektura obowiązkowa przed następnym czarnym marszem i następnym pomysłem kolegów Kaczyńskiego na prawo własności kobiecych narządów rozrodczych.

W jednym z odcinków, gdy bohaterki, jeszcze przed wprowadzeniem religijnego reżimu patriarchalnego, buntują się przeciw pozbawieniu ich praw, można dojść do refleksji, że czynią to za późno. Że ich obecna sytuacja to skutek nieinteresowania się, ignorowania rzeczywistości, olewania tego kto rządzi, jak rządzi i jakie ma cele. I cały ich los to nie tylko stos upokorzeń ale i forma kary za to, że wydawało im się, iż normalność nie ma prawa się skończyć.

Serial oferuje Showmax.pl. Znajdziecie go TUTAJ. Czwarty odcinek już jutro. Śmiesznie nie będzie, bo to nie „Ucho prezesa”. Nie ucho, ale na pewno część mózgu niektórych z jego partyjnych towarzyszy.

Zainteresowanym prawami kobiet w obecnej Polsce polecam lekturę.

Kategorie:
Łętowski · recenzje
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Opowieść podręcznej – serial, który trzeba zobaczyć

 • Chodziło mi o tę lekturę do czytania, którą Pan poleca. Nie czytał Pan tego co poleca ? :).

  m 03/05/2017 12:28 Odpowiedz
  • I co w tej lekturze widzisz złego?

   Bernard Łętowski 03/05/2017 13:55 Odpowiedz
   • Nie napisałam, że widzę w tym coś złego, tylko zapytałam jaki związek ma Twoim zdaniem ten dokument z prawami kobiet, skoro go polecasz. Ciekawa byłam czy wnikliwie przeczytałeś te wszystkie mądrości czy po prostu przeczytałeś tytuł i uznałeś (sądząc po tytule ) że na pewno jest to warte polecenia.

    Mnie na przykład bardzo rozbawił tekst pani Magdaleny Środy dotyczący przedszkoli. Wygląda to jak tekst kogoś, kto sobie usiadł i postanowił coś napisać, myślał, myślał i wymyślił, tylko że to co napisał nijak się ma do rzeczywistości, ale pasuje do teorii uciskania kobiet i terroryzowania ich już od najmłodszych lat.

    PS I żeby nie było, czytałam sporo książek na temat równości (nierówności płci) i przerabiałam ten temat na socjologii , także jakieś pojęcie na ten temat mam.

    m 03/05/2017 17:03 Odpowiedz
    • Ok, na pewno można się nie zgadzać z niektórymi stwierdzeniami we wspomnianym dokumencie. Ale na pewno daje on jakiś obraz sytuacji, która mnie skojarzyła się z serialem.

     Teraz kumam, że chodzi Ci o Magdalenę Środę. Nie planuję żadnych zabawek nikomu wraz z nią wręczać ani odbierać. Mimo wszystko jednak bardziej ufam czasem jej ocenie sytuacji niż propagandzie PiS.

     Bernard Łętowski 03/05/2017 17:48 Odpowiedz
 • Dlaczego Pan poleca tę lekturę ? Jaki ona ma związek z prawami kobiet ?

  Już widzę jak biegnie Pan razem z Panią Magdaleną do jakiejś biednej dziewczynki, która bawi się laleczkami, wyrywacie jej ją z jej maleńkich rączek i dajecie w zamian samochodzik tłumacząc, że lala jest „be” a samochodzik „cacy” : ).

  m 03/05/2017 11:36 Odpowiedz
  • Proszę obejrzeć, związek się sam wyjaśni.
   O jaką panią Magdalenę chodzi? Bo nie kumam : )
   Po co miałbym komuś wyrywać coś z rąk? Wszystko u Ciebie ok?

   Bernard Łętowski 03/05/2017 12:16 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish