sie 17, 2017
2599 Wyświetleń
6 2

Czym są puste przestrzenie w Bibliotece Pedagogicznej?

Napisany przez

Na sesji Rady Powiatu 4 sierpnia 2017  poruszono sprawę rozbudowy Bursy Szkolnej przy ul. Ogrodowej 7. Rozbudowa wiąże się z koniecznością zwolnienia miejsca w budynku przez nadrzędną jednostkę – Powiatowe Centrum Edukacji i Kształcenia Kadr.

Placówki przygotowują się do zmian. Z wypowiedzi starosty Karola Stasika dowiadujemy się:

„zwiększamy Bursę i przenosimy dyrektora Rudyka wraz ze służbami ekonomicznymi do siedziby, w której w tej chwili funkcjonuje Poradnia Psychologiczna i Biblioteka. Tam są takie puste przestrzenie, które pozwalają na godne umiejscowienie tam pana dyrektora z tymi służbami…”

Sytuacja pozornie wygląda korzystnie. Bywamy czasami w Bibliotece Pedagogicznej, orientujemy się w rozmieszczeniu pomieszczeń, ale… nigdzie pustych przestrzeni nie dostrzegliśmy.

Więcej miejsc w bursie

 

Przyjrzeliśmy się sprawie na miejscu. Puste przestrzenie, jak je określa Starosta, w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i Bibliotece Pedagogicznej usytuowanych w budynku I LO przy ul. Tyrankiewiczów 11, to w rzeczywistości intensywnie wykorzystywane pomieszczenia Biblioteki Pedagogicznej: biuro kierownika oraz jedna z pracowni Multimedialnego Centrum Informacji Pedagogicznej i Bibliotecznej.

Ciekawostką jest to, że owo Multimedialne Centrum Informacji Pedagogicznej i Bibliotecznej o wartości 450 000 zł powstało całkiem niedawno, w ramach projektu unijnego, którego beneficjentem był Powiat Bolesławiecki. Biblioteka uzyskała do swojej dyspozycji dwie pracownie komputerowe wyposażone w 25 komputerów oraz, jako pierwsza w Polsce, najnowocześniejszy system biblioteczny Primo, kojarzony wcześniej z takimi instytucjami jak Biblioteka Bodlejańska Uniwersytetu Oksfordzkiego czy też The British Library.

Podczas uroczystego otwarcia MCIPiB, które nastąpiło 20 kwietnia 2011 roku (foto powyżej), włodarze powiatu podkreślali, że Centrum jest prawdziwą rewolucją, nową jakością w dostępie do fachowej literatury w powiecie.

Więcej TUTAJ.

Po 6 latach od utworzenia Centrum, pracownia, z której na bieżąco korzystają, a właściwie korzystali indywidualni użytkownicy Biblioteki, odbywały się szkolenia, spotkania biblioteczne, zajęcia szkolne, określona jest mianem „pustej przestrzeni”.

Czy rządzący w naszym powiecie będą odczuwać stratę i zubożenie oferty edukacyjnej? Zakładamy, że nie. Jakie znaczenie może mieć jedno Multimedialne Centrum Informacji Pedagogicznej i Bibliotecznej w Bibliotece Pedagogicznej, skoro już niedługo będą uroczyście przecinać wstęgi w mających powstać w 9 bolesławieckich szkołach, innowacyjnych ich zdaniem, nowoczesnych pracowniach cyfrowych wartych nie marne 450 000 a ponad 1 800 000 zł?

Kategorie:
news
https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Czym są puste przestrzenie w Bibliotece Pedagogicznej?

 • Bardzo dużo niesprawdzonych informacji znalazło się w tym tekście.
  Po pierwsze – Multimedialne Centrum Informacji Pedagogicznej i Bibliotecznej – którego byłem współautorem kosztowało rzeczywiście 450.000 zł ale…. system biblioteczny PRIMO to koszt ok.300.000 zł a pracownia komputerowa to koszt 150.000 zł . System PRIMO obsługuje wszystkie biblioteki pedagogiczne na terenie Dolnego Śląska. Jego bieżące utrzymanie (aktualizacja, serwis, zmiany) to koszt ok.100.000 zł. rocznie. Dlatego po okresie trwałości (5 lat) postanowiliśmy przekazać bieżące utrzymanie systemu do Urzędu Marszałkowskiego.
  Po drugie – 25-stanowiskowa pracownia komputerowa znajduje się w dwóch pomieszczeniach biblioteki. Przesuwamy część komputerów do czytelni, 4-stanowiska do bezpośredniego wykorzystania na korytarzu biblioteki i część komputerów do pozostałej pracowni komputerowej. W związku z tym kontakt czytelników ze zbiorami bibliotek pedagogicznych w formie elektronicznej zostanie wydłużony bo biblioteka będzie czynna już od godz.8.00
  Po trzecie- Biblioteka Pedagogiczna utrzymywana jest z dotacji Urzędu Marszałkowskiego. W związku z niżem demograficznym kwota dotacji jest coraz niższa i nie wystarcza na bieżące utrzymanie biblioteki zapewniającym zakup książek , czasopism i podstawowych potrzeb biblioteki. Niektóre powiaty zastanawiają się nad wypowiedzeniem porozumienia z Marszałkiem i oddanie biblioteki województwu. Myśmy zainwestowali W MCIPiB i nie mamy zamiaru oddawać Biblioteki Marszałkowi.
  Podsumowując:
  MCIPiB będzie funkcjonowało w dalszym ciągu na tym samym poziomie. Nikt go nie likwiduje. Wręcz przeciwnie – jest rozbudowywane. Wprowadzenie PODN do Biblioteki jest merytorycznie uzasadnione bowiem klientem BP i PODN są nauczyciele i uczniowie.
  W bursie od września będzie ponad 50 wychowanków ale sala konferencyjna wykorzystywana będzie na szkolenia i konkursy dla uczniów.
  PS. Droga redakcjo – nim się coś napisze warto sprawdzić fakty.

  Cezariusz Rudyk 17/08/2017 14:07 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish