mar 26, 2018
3173 Wyświetleń
9 1

Nagrody za nagrody

Napisany przez

BTS-owi nagroda za promocję miasta nie jest do niczego potrzebna. Miastu promocja przez sport – owszem. Mamy tu do czynienia z pewnym pomyleniem pojęć. To miasto potrzebuje ludzi je promujących, a nie oni uścisku dłoni pana prezydenta. Wartością nie są nagrody prezydenta – wartością jest dobra robota, którą robią ludzie rozsławiający Bolesławiec.

Jak rozsławiła nasze miasto tablica smoleńska, inicjatywa nagrodzonego za promocję miasta radnego Eugeniusza  Jabłońskiego? Jeśli było o niej głośno, to jedynie w kontekście „zbojkotowania jej” przez lokalne struktury Prawa i Sprawiedliwości. No ale radny Łukasz Jaźwiec z kolegami, który opiniował kandydatów do nagrody prawdopodobnie zaopiniował pozytywnie wniosek o nagrodzenie jego kolegi z klubu, radnego Jabłońskiego, a trzeci kolega z tego samego komitetu wyborczego, prezydent Piotr Roman, wniosek przyjął i nagrodził. Poklepali się panowie po plecach i było fajnie. I kogo to obchodzi, że tablicę odsłonięto w roku 2016 a nagrody są za rok 2017?

Nikt tak owocnie nie zajmuje się dezawuowaniem znaczenia nagród za promocję miasta jak ci, którzy je przyznają. Przede wszystkim przez skalę – w tym roku pan prezydent z pomocą swoich posłusznych radnych opiniujących wnioski o nagrody przyznał ich aż dwadzieścia dwie i do tego dwa wyróżnienia. Wyobraźcie sobie, że jest jedna nagroda w kategorii sport, jedna kulturalna, jedna honorowa, jedna dla społecznika i jedna w kategorii edukacja (tak, wiem, że w ratuszu regularnie mylą edukację z nauką i nagradzanych edukatorów z naukowcami).

No i kwestia praktyczna – zamiast dwugodzinnej nudnej gali mielibyśmy np. godzinę faktycznie emocjonującej uroczystości. A samo nominowanie do nagrody mogłoby być formą wyróżnienia.

Tymczasem często mamy do czynienia w z sytuacją, w której miasto nagradza promujących je ludzi post factum, po tym jak doceniono ich na szerszym forum. jeśli dostaniesz jakąś nagrodę o znaczeniu ogólnopolskim, masz szansę być zauważony także w Bolesławcu. Znakomity fotografik Janusz Moniatowicz dostał nagrodę za promocję miasta po tym, jak otrzymał medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Michał Medyński (pooglądajcie jego smakowite zdjęcia!) dwa razy trafił do grona najlepszych w Leica Street Photo i dopiero doceniono go lokalnie. A taki Łukasz Kubot to parę lat temu musiał wygrać finał debla w wielkoszlemowym Australian Open, żeby pan prezydent go dostrzegł.

Czy to jest dobra kolejność? A może warto by było do nagród za promocję dodać nagrodę dla talentu, dla kogoś, kim Bolesławiec ma szanse szczycić się w najbliższej przyszłości? Wtedy nagroda mogłaby być motywacyjnym kopem, włączeniem do grona ludzi, z których powinniśmy być dumni, przedbiegiem do przyszłych sukcesów.

Oczywiście to nagrody prezydenta, jeśli zechce, może wszystkie je rozdać swoim radnym oraz laureatom innych nagród – teoretycznie nic nam do tego. Problem w tym, że to my finansujemy nagrody, pensje tych, którzy je przyznają a nawet samą organizację gali.

Wracając do siatkarzy BTS-u przemilczanych przez pana prezydenta mimo ich sukcesów. Gdyby pograli w tenisa stołowego, zajęli się lekkoatletyką albo kolarstwem – byłoby im pewnie łatwiej. Kto interesuje się w tym kraju siatkówką? Rodziny siatkarzy i Jacek Łuczkowski?

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Nagrody za nagrody

  • Jabłoński, żenada. Były wojskowy, przykleja się gdzie tylko może. A kampania samorządowa, szkoda gadać, brak z jego strony profesjonalizmu, więc tylko kasę na imprezę na basenach po wygranych, znowu, wyborach może zbierać. Mają władze tupet, tylu wspaniałych Bolesławian odeszło, bez jakiejkolwiek nagrody, czy choćby wspomnienia. Może w nowym rozdaniu warto by wprowadzić Nagrodę Miasta Bolesławiec dla najważniejszych Osób, które oddały swoje całe życie dla tego miasta. A Jabłoński za grzechy z przeszłości, niech jedzie na kolejną pielgrzymkę, tam może zaagituje i znowu mu się dostanie koryto w Radzie Miasta.

    Bunzlau - Bolesławiec - ? 27/03/2018 09:01 Odpowiedz
  • Panie Benku, nie bój Pan, najjaśniejszy upomni się skromnie o wdzięczność nagrodzonych przy formowaniu list kandydatów na radnych. Przypomnę tego posta kiedy te listy będą już gotowe :)

    evan 26/03/2018 17:45 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish