Paź 5, 2018
1150 Wyświetleń
2 0

Jak pomagać jeżom?

Napisany przez

W niewielu przypadkach jeż rzeczywiście potrzebuje pomocy człowieka.

 Dni robią się krótsze, a temperatury niższe. Dla jeży jest to czas przygotowywania się do nadchodzącej zimy. Oznacza to: do czasu nadejścia przymrozków – wcinać ile się da!! Zwierzęta te muszą zebrać zapas energii, z której będą mogły czerpać podczas zimowego snu.  Dlatego w tym okresie są one bardziej aktywne niż zazwyczaj. Sprawia to, iż wielu sympatyków zwierząt przypuszcza, iż jeże są chore bądź wycieńczone i potrzebują pomocy człowieka. Jest ona jednak konieczna tylko w niewielu przypadkach. Nawet młode jeże w wieku trzech, czterech tygodni opuszczają gniazdo w ciągu dnia, po czym same potrafią znaleźć drogę powrotną! Okres rozmnażania jeży przypada na maj do sierpnia, znaczy to, iż nawet do późnej jesieni możemy spotykać młode jeże.

 

Zabieranie z przyrody chronionych gatunków, do których należy jeż, jest nie tylko zabronione, to także wielki stres dla zwierząt, którego można uniknąć! Aby pomóc jeżom można zorganizować dla nich kryjówki w postaci małych stert liści, bądź ocieplonych, drewnianych skrzynek pozostawionych w ogrodzie. Poza tym rezygnacja ze środków owadobójczych oraz podawanie im specjalnej karmy dla jeży bądź kotów, jajka, podsmażonego mięsa mielonego (pod żadnym pozorem nie podawać mleka, prowadzi ono do zagrażającej życiu jeża biegunki!!) sprawi, iż jeże zostaną na Państwa terytorium.

To bardzo ważne, gdyż większość terenów, w których jeże mogłyby się zadomowić jest przeważnie zajętych. Oznacza to, iż wiosną jeże zabrane wcześniej z przyrody, wypuszczane ponownie na wolność, na rzekomo idealnym terenie dla jeża, będą zmuszone do wędrówek w poszukiwaniu nowego biotopu. Podczas wędrówek będą ponownie przekraczać drogi, a to często oznacza dla nich śmierć pod kołami przejeżdżających aut.

Informacji na temat chorych i rannych jeży chętnie udzielą Państwu pracownicy Naszego Zoo, tel.: 0048 511 265 954.

Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Foto: zoo-goerlitz, C. Hammer

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Hola Polonia – koncert Anny Amarela & Miguelo Delgado

Zapraszamy Państwa do wspaniałej podróży po krainie międzynarodowych hitów w czterech językach od bossa nova po jazz, soul, fado, chillout,...

Zamknij