Lis 26, 2018
1849 Wyświetleń
0 0

Wszystko co musisz wiedzieć o detoksie alkoholowym

Napisany przez
Choroba alkoholowa dotyczy ludzi w różnym wieku i żyjących w różnych środowiskach. Jest schorzeniem leczonym dzięki detoksykacji oraz terapii, które pomagają oczyścić organizm z niepożądanych substancji i pomóc pacjentowi zmienić swoje życie na lepsze. W tym artykule opowiemy o pierwszym etapie leczenia, czyli detoksie alkoholowym.

Alkoholoodtrucie, czyli pierwszy etap leczenia alkoholizmu

Zanim pacjent będzie gotowy na rozpoczęcie psychoterapii, która pomoże mu poradzić sobie z jego problemami, uświadomi istotę pewnych mechanizmów zachodzących w umyśle i ciele i dostarczy niezbędnych technik pracy nad sobą, osoba zgłaszająca się do ośrodka walki z nałogami jest poddawana detoksykacji.

Jest to proces znany również pod nazwą odtrucia alkoholowego, polegający na usunięciu z organizmu pacjenta znajdującego się tam alkoholu i wszelkiego rodzaju toksyn, i dostarczeniu niezbędnych witamin i innych substancji, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Dostarczenie pacjentowi odpowiednich składników odżywczych ma na celu przywrócenie równowagi całemu organizmowi i regenerację zmęczonych i zniszczonych narządów. Zazwyczaj proces detoksykacji trwa kilka dni, podczas których organizm jest oczyszczany i odpowiednio odżywiany. Dla pacjenta jest to trudny okres, ponieważ jego organizm jest przyzwyczajony do rutyny wypełnionej alkoholem, która teraz zostaje całkowicie przerwana.

W zależności od predyspozycji mogą pojawić się u pacjentów bóle głowy, rozchwianie nastroju, wymioty, silne poczucie wyczerpania czy nawet padaczka lub innego rodzaju reakcje.

Profesjonalna detoksykacja alkoholowa

Jeśli chodzi o przebieg detoksykacji, zanim zostanie ona rozpoczęta, każdy pacjent jest przebadany. Dla lekarza niezbędna jest wiedza na temat przebiegu uzależnienia, ewentualnych schorzeń, z jakimi pacjent się boryka oraz wszystkie niezbędne informacje na temat jego stanu zdrowia. Według takiego wywiadu lekarz zleca odpowiednie odtrucie.

Detoksykacja powinna być wykonywana w profesjonalnym ośrodku pod okiem specjalistów, ponieważ tylko wtedy jest dostosowana do potrzeb i stanu organizmu pacjenta. Osoba uzależniona powinna być pod opieką personelu medycznego również ze względu na wymienione dolegliwości związane z odzwyczajaniem organizmu od alkoholu.

Należy podkreślić znaczenie detoksykacji w profesjonalnym ośrodku leczenia uzależnień, ponieważ osoby uzależnione często są przekonane, że są w stanie poddać się detoksykacji w domu. Nie przynosi ona jednak pożądanych rezultatów ze względu na nieodpowiednie jej przeprowadzenie czy też brak wytrwałości.

Jednak najważniejszym powodem odbycia detoksu w ośrodku odwykowym jest bezpieczeństwo. Organizm przyzwyczajony do dużych ilości alkoholu jest naprawdę silnie wyniszczony i kiedy następuje gwałtowne przerwanie uzupełniania tego alkoholu, dochodzi do różnych reakcji, które zostały wymienione wcześniej.

Z tego względu pacjent powinien znajdować się pod opieką medyczną, aby wszelkie dolegliwości mogły zostać od razu maksymalnie złagodzone i aby w każdej chwili można było podać pacjentowi odpowiedni lek. Wielu pacjentów chce spróbować detoksu w domu również dlatego, że towarzyszy im poczucie wstydu czy strachu przed całym procesem i nie chcą, aby zauważył ich ktoś znajomy.

Warto jednak wiedzieć, że ośrodki leczenia uzależnień są miejscami anonimowymi, w których każdy pacjent może poczuć się komfortowo i skupić na procesie leczenia bez obawy o to, że informacje na jego temat będą przekazywane dalej. Profesjonalne placówki odwykowe, takie jak ośrodek Przebudzenie, oferują swoim pacjentom kompleksowe wsparcie, bezpieczeństwo oraz całkowitą dyskrecję.

Detoks alkoholowy – dla kogo?

Z pewnością wiele osób, które zauważyły u siebie lub u bliskiej osoby objawy choroby alkoholowej zastanawia się, kiedy faktycznie jest to poważne uzależnienie i czy dana osoba kwalifikuje się do detoksu. Najbardziej ogólnymi wskazaniami są długotrwałe i częste spożywanie alkoholu, a także destruktywne zachowanie, które następuje w wyniku tego spożycia.

Jednak każdy organizm jest inny, więc warto zgłosić się do specjalisty wówczas, kiedy czujemy czy widzimy, że problem istnieje. Wówczas lekarz wskaże, czy i jaki detoks będzie dla danej osoby najlepszym rozwiązaniem oraz powie, jak kontynuować leczenie.

https://www.bobrzanie.pl

Masz temat? Masz problem? Coś Cię wkurza albo cieszy? Napisz do nas maila lub zadzwoń na numer 696 373 113.

Komentarze do Wszystko co musisz wiedzieć o detoksie alkoholowym

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Jakimi cechami powinny wyróżniać się kołdry antyalergiczne?

  Alergicy powinni zainwestować w specjalne kołdry antyalergiczne, aby ich sen przebiegał spokojnie, a skutki alergii nie zakłócały jego komfortu. Produkty...

  Zamknij