Mar 4, 2019
2475 Wyświetleń
0 0

Wczasy pod gruszą – czy trzeba je rozliczać w PIT?

Napisany przez
Każdy przychód, który uzyskujemy w ciągu roku, należy ocenić pod kątem zobowiązań podatkowych. Większość tego co zarabiamy podlega opodatkowaniu. Przepisy szczególne czasami zwalniają całkowicie lub częściowo z płacenia podatków. Osoba zatrudniona na umowę o pracę, nie musi martwić się o wyliczanie co miesięczne podatku, gdyż obowiązek taki ciąży na pracodawcy. On wyliczy i pobierze zaliczkę na podatek, a w zeznaniu rocznym podatnik się z tego rozliczy. Pewne świadczenia, które pracownicy otrzymują w zakładach pracy, nie podlegają opłacaniu składek, a także nie są opodatkowane.

Co to są wczasy pod gruszą?

Nazwa “Wczasy pod gruszą” to potoczne określenie dopłaty do wakacji, które pracownik sam sobie organizuje. W zależności od źródła dofinansowania, dopłata taka będzie podlegała opłacaniu składek lub nie. Rozliczenie bywa trudne w przypadku, gdy składki są naliczane, a podatek nie. Wczasy pod gruszą mogą być finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i wówczas mogą być zwolnione w całości z opłacania składek społecznych, a także w całości lub w części z podatku. Rzadziej spotykaną formą jest finansowanie wczasów pod gruszą ze środków obrotowych pracodawcy, z uwagi na obciążenia składkowo-podatkowe. W przypadku finansowania z ZFŚS muszą być spełnione pewne kryteria, aby można zastosować zwolnienia.

Zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe, przychody przeznaczone na cele socjalne są zwolnione ze składek. Wczasy pod gruszą są przychodem ze stosunku pracy, ale mają znamiona socjalne, pod warunkiem, że zostały prawidłowo przyznane. Nie mogą być przydzielane równo dla wszystkich, gdyż konieczne jest branie pod uwagę kryterium np. dochodowego lub sytuacji rodzinnej.

Wczasy pod gruszą, a podatek dochodowy.

Dotacja na wczasy z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, może być zwolniona z naliczania podatku dochodowego na dwa sposoby:

 • w całości – pod warunkiem, że wysokość nie przekracza 380 zł w roku podatkowym, wraz z innymi świadczeniami z tego funduszu – całość finansowana z ZFŚS
 • w części – gdy pracownik nie otrzymał innych świadczeń, a wysokość dotacji przekracza 380 zł, od nadwyżki należy zaliczyć podatek – całość finansowana z ZFŚS.

W przypadku zleceniobiorców, pełna kwota dofinansowania do wczasów jest opodatkowana.

Pracodawca jako płatnik jest zobowiązany przez ustawę do wyliczania pracownikom zaliczek na podatek dochodowy. Również wczasy pod gruszą musi uwzględnić w odpowiednim schemacie. Jeżeli są zwolnione od podatku są przychodem nieopodatkowanym, a jeżeli częściowo są opodatkowane, należy uwzględnić je w przychodach opodatkowanych. Pracownik nie musi zaprzątać sobie tym głowy. Dostanie informację o dochodach PIT 11 na koniec roku podatkowego i na jej podstawie będzie się rozliczał z Urzędem Skarbowym. Może wykorzystać do tego Twój e-PIT lub inny program online. Z pewnością jest to droga szybsza i wygodniejsza, od tradycyjnego składania zeznań w siedzibie urzędu.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pitax.pl. Dzięki PITax rozliczysz swoje podatki w prosty i wygodny sposób nie wychodząc z domu.

  https://www.bolec.info

  Nie rób z siebie mięty!

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

  pl_PLPolish
  Przeczytaj poprzedni wpis:
  Wystawa “Akcja Abstrakcja”

  Pracownia rysunku i malarstwa sztalugowego Młodzieżowego Domu Kultury im. St. Wyspiańskiego w Bolesławcu prowadzona przez […]

  Zamknij