Lis 20, 2020
697 Wyświetleń
0 0

Ubezpieczenie auta nie musi być drogie – sprawdź, jak zaoszczędzić!

Napisany przez

Ubezpieczenia komunikacyjne kojarzą się z ogromnym wydatkiem – nierzadko przekraczającym kilka tysięcy złotych. Wcale jednak tak być nie musi. Sprawdź, jak zaoszczędzić na polisie – bez redukowania ochrony ubezpieczeniowej.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każde zarejestrowane auto musi mieć ważne ubezpieczenie OC. Inne polisy mają charakter nieobowiązkowy – tylko właściciel decyduje o ich nabyciu. Warto jednak mieć świadomość, że to właśnie ubezpieczenia samochodu należą do najczęściej kupowanych. Większość osób chce mieć dostęp do szerokiej ochrony w razie nieoczekiwanych zdarzeń drogowych.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC auta?

Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenie OC samochodu było dość przystępne cenowo. Po drastycznych podwyżkach pod koniec 2016 roku, koszty nieco się ustabilizowały. Obecnie średnia wysokość składki obowiązkowej polisy waha się w granicach 680 zł (III kwartał 2019 roku).

Warto przy tym podkreślić, że faktyczna wysokość składki może znacznie odbiegać od wartości uśrednionej, ponieważ na cenę wpływa wiele czynników. Towarzystwa określają ryzyko ubezpieczeniowe, z jakim związany jest konkretny kierowca. Uwzględniane są m.in. takie elementy jak:

 • wiek kierowcy
 • doświadczenie kierowcy
 • rocznik pojazdu
 • marka samochodu
 • pojemność silnika
 • rodzaj paliwa
 • miejsce zamieszkania.

Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wziąć pod uwagę stan cywilny, liczbę dzieci, a nawet… szacowany przebieg. W efekcie za ubezpieczenie OC można zapłacić nawet ponad 1000 zł.

Ile kosztuje ubezpieczenie AC samochodu?

Wysokość składki na ubezpieczenie AC pojazdu zależna jest przede wszystkim od aktualnej wartości pojazdu oraz od zakresu ochrony ubezpieczeniowej.

W zależności od wybranego wariantu, taka polisa może zabezpieczać w razie uszkodzeń samochodu wywołanych:

 • zderzeniem z innym pojazdem, obiektem, zwierzęciem – także z winy kierującego
 • kradzieżą, kradzieżą z włamaniem
 • aktami wandalizmu
 • oddziaływaniem czynników atmosferycznych.

Trudno jednoznacznie wskazać kwotę składki ubezpieczenia AC. W przypadku fabrycznie nowych pojazdów ceny zwykle przekraczają kilka tysięcy złotych. Warto przy tym podkreślić, że nie wszystkie pojazdy starszego rocznika będzie można objąć pełnym AC – w efekcie wysokość składki będzie mieściła się w granicach kilkuset złotych.

Jak obniżyć wysokość składki ubezpieczeń komunikacyjnych?

Jeżeli cena ubezpieczeń komunikacyjnych wydaje Ci się za wysoka, możesz spróbować ją obniżyć. W jaki sposób? Tutaj wiele zależy od tego, czy masz do czynienia z polisą OC czy AC.

Sposoby na obniżenie składki OC

Jeśli chcesz płacić mniej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, możesz:

 • zmienić własność pojazdu na współwłasność i wykupić polisę z inną osobą mającą na koncie wysokie zniżki za bezszkodową jazdę
 • zmienić samochód na markę, na którą ubezpieczyciele nakładają niższe składki (np. Skoda, Renault, Fiat)
 • wykupić polisę OC w pakiecie z innym ubezpieczeniem (niekoniecznie komunikacyjnym).

Sposoby na obniżenie składki AC

Aby zmniejszyć cenę ubezpieczenia AC, możesz:

 • wybrać mniejszy zakres ochrony – być może potrzebujesz tylko zabezpieczenia w razie kradzieży
 • ustalić wyższą wartość franszyzy integralnej
 • ustalić wyższy udział własny w szkodzie
 • wybrać formę rozliczenia gotówkowego w razie szkody.

Kupujesz polisę? Zawsze porównuj oferty

Niezależnie od tego, jaki rodzaj ubezpieczenia Cię interesuje, zawsze porównuj dostępne oferty. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet do 50% na samym OC.

Wcale jednak nie musisz samodzielnie zbierać danych – wystarczy skorzystać z serwisów porównywarkowych, np. pod adresem https://rankomat.pl. Znajdziesz tam kalkulator ubezpieczeniowy, za pomocą którego szybko oszacujesz wysokość składki. Pozwoli to wybrać polisę dopasowaną do Twoich potrzeb i finansowych oczekiwań.

Pamiętaj! O ile w przypadku OC możesz kierować się wyłącznie ceną, o tyle wybór taniego AC nie zawsze jest dobrą opcją. W tym drugim przypadku musisz porównać zakres ochrony, wyłączenia odpowiedzialności itd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Pogoda na jutro

Znamy pierwsze efekty protestów ulicznych w Bolesławcu. Szymon Pogoda, szef lokalnego PiSu, nie będzie już […]

Zamknij