Lis 21, 2020
709 Wyświetleń
0 0

Ergonomia pracy w dużym biurze i prawidłowa gospodarka odpadami

Napisany przez

Wiele mówi się na temat zaśmiecania naszej planety. Niestety ciągle zbyt mało osób interesuje się ważnym tematem, jakim jest segregacja odpadów. A przecież to dzięki niej możliwy jest recykling, czyli odzyskiwanie surowców do ponownego zastosowania czy przetworzenia. Zwłaszcza firmy powinny być świadome ekologicznie, dlatego w biurze powinna być zapewniona ergonomia w każdym tego słowa znaczeniu, także dotyczącym gospodarki odpadami.

Podział przestrzeni biurowej na strefy z zapewnieniem dostępu do koszy na odpady

W biurze zwykle mamy do czynienia z kilkoma strefami. W głównej, gdzie znajdują się biurka, każdy pracownik powinien mieć dostęp do niewielkiego kosza na odpadki. Jeśli miejsca jest wystarczająco, to przy danym stanowisku warto postawić pojemniki do segregacji, wszak nierzadko pracownicy w przerwie kawę czy herbatę piją przed swoim biurkiem, a przy tym korzystają z automatów na ciepłe i zimne napoje. Stąd obecność takiego kosza jest istotna. W reprezentacyjnej przestrzeni biurowej, gdzie przyjmowani są goście także powinien stać kosz na odpadki. Najlepiej wybierać te zabudowane w szafkach lub kontenerkach. Doskonałą ofertę takich pojemników znajdziemy na www.ajprodukty.pl/czystosc-i-srodowisko/segregacja-odpadow/6204205.wf. Stalowe kosze także mogą świetnie się sprawdzić, zwłaszcza jeśli wyposażone są w pokrywy i przyciski nożne. Na pewno będą odpowiednim wyborem do aneksów kuchennych. Z kolei w miejscu przeznaczonym dla osób palących, które według przepisów musi zostać wyraźnie oddzielone od innych, mogą znaleźć się kosze mobilne z popielnicą. Dbałość o czystość w każdej strefie biura należy nie tylko do ekip sprzątających ale również samych pracowników, którzy wyrzucają określone odpadki do odpowiednich koszy.

Gospodarowanie odpadami na zewnątrz – czyli niereprezentacyjny, ale potrzebny element przy budynku biurowym

Jak wiadomo z czasem mniejsze kosze do segregacji się zapełniają, a śmieci w biurze generowane są każdego dnia, dlatego poza budynkiem powinny znajdować się większe kontenery na odpadki. Nie są to reprezentacyjne elementy przestrzeni, dlatego nie umieszcza się ich od frontu budynku, a na jego tyłach. Ważne by znajdował się tam dojazd, aby przedsiębiorstwa zajmujące się selektywną zbiórką odpadów mogły się tam dostać. Największy sens ma stosowanie osobnych kontenerów do metalu, plastiku, szkła i papieru. Dzięki temu sortownia odpadów ma znacznie mniej pracy i mogą one trafić wprost do recyklingu. Należy dążyć do tego, by generować jak najmniej odpadów zmieszanych, choć oczywiście kontener na odpady wielomateriałowe, których nie można samodzielnie rozdzielić również musi się znaleźć. W biurach często są kompletne kuchnie z lodówkami, w których pracownicy mogą umieszczać określone produkty, np. mleko w kartonie. Niewątpliwie taki odpad nie może trafić do pojemników segregowanych, a na odpady wielomateriałowe, podobnie jak karton po soku, który także składa się z papieru i polietylenu. Trzeba pamiętać, że w każdym przedsiębiorstwie ważny jest nie tylko dostęp do odpowiednich pojemników, ale również edukacja pracowników w zakresie świadomości ekologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Gdy otworzą Górne Łużyce

Przez kilkadziesiąt powojennych lat mało kto zawracał sobie głowę istnieniem na Kwisie historycznej granicy dzielącej dwie krainy – Łużyce i...

Zamknij