kwi 12, 2021
2140 Wyświetleń
7 1

Było sobie drzewo…

Napisany przez

Za postawioną przy ulicy Komuny Paryskiej tablicą z napisem „Niesamowitości dendrologiczne” faktycznie stoi niesamowitość. Ktoś postanowił, że zadanie na tablicy ścieżki edukacyjnej było zbyt proste, bo brzmiało ono:

Co to za sztuka znaleźć drzewo, które jest? Tyle potrafi każdy pilarz rżnący na zlecenie samorządu.

Teoretycznie każdy jest w stanie zidentyfikować drzewo, które rośnie sobie koło takiej tablicy. Ale zidentyfikować coś, co rosło, nie jest już tak łatwo. Kto potrafi?

Prawdopodobnie ktoś odpowiedzialny za edukację ekologiczną w naszym mieście doszedł do wniosku, że stoi ona już na tak wysokim poziomie, iż zadania edukacyjne nie mogą być zbyt banalne.

Wymowna tablica przy Komuny Paryskiej to skutek programu edukacyjnego z 2011 i 2012 roku, który nazywał się „Ekoskapady naturalnymi ścieżkami. Pilotażowy program terenowej edukacji ekologicznej.” Zrealizowało go Stowarzyszenie Trójrzecze za pieniądze Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i Gminy Miejskiej Bolesławiec. Gmina dała tylko 10% budżetu projektu, czyli 15 000 zł. Zatem cały budżet to?

\Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO) to rządowy program dotacyjny dla organizacji pozarządowych, czyli to też Wasze, publiczne pieniądze, część Waszej ciężko zarobionej kasy.

Dzięki tej kasie powstał ciekawy program terenowej edukacji ekologicznej, w ramach którego opracowano projekt ścieżek przyrodniczych wraz z uzgodnieniami a także wykonano i zamontowano w mieście tablice takie jak ta przy Komuny Paryskiej. „Celem projektu było zaangażowanie dzieci i młodzieży w działania proprzyrodnicze. Uczestnicy projektu pracowali w ekoekipach, w których wraz z ekspertami przyrodnikami przeprowadzali inwentaryzację ekologiczną miasta. Na podstawie zebranych wyników zrealizowano w mieście dwie ścieżki przyrodnicze i sześć gier terenowych.” Powstały wskutek projektu przewodnik możecie znaleźć TUTAJ.

Być może nie jesteście w stanie na podstawie pnia zidentyfikować drzewa, które stało przy Komuny Paryskiej. Jednak ono wciąż, jak wiele innych bolesławieckich drzew, stoi w Google Maps.

Nie wiem tylko, czy drzewa w Google Maps dają cień, domy ptakom i ptakom, niwelują hałas, upał, czy zanieczyszczenie powietrza.

 

AKTUALIZACJA:

Minęły dwa dni od publikacji powyższego tekstu i…

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish