Kwi 23, 2021
146 Wyświetleń
1 0

“Książki – zabawki”. Wystawa z okazji Międzynarodowego Dnia Książki

Napisany przez

Książki – zabawki

 

Książka dziecięca jest w świecie publikacji zjawiskiem odrębnym. Stanowi jedność znaków językowych, graficznych i ich materialnego nośnika. Jest skrajnym przykładem uzależnienia formy druku od jego odbiorcy.

Książka z wyraźnie wpisanym w całość adresatem dziecięcym ukształtowała się bardzo późno. Przez wieki, poza podręcznikami, nie było praktycznie ani specjalnej literatury, ani odrębnej książki dla najmłodszych.

 

 Pierwsze powstające publikacje dla dzieci, w zasadzie  nie różniły się od tych dla dorosłych. Dopiero w XIX wieku książce dziecięcej zaczęto nadawać odrębne cechy. Pierwszą z nich była tendencja do miniaturyzacji. Porzekadło „małe dzieci lubią duże książki” zaczęto szerzej uwzględniać dopiero w drugiej połowie   XIX wieku. Poszukiwano odpowiedniej formy, eksperymentowano  z ilustracjami, zwiększano czcionkę.

W tym samym czasie pojawiły się wydania z pogranicza książki  i zabawki. W obieg weszły gry składające się z różnych plansz, uzupełnionych opisem,  albumiki do kolorowania bez tekstu, opowiadane gry, w których pionki przeżywały przygody.

Wiele książek przycinano, nadając im kształt kotków, piesków, lalek. Obok książek wycinanych rozwinęła się forma tekturowego, sztywnego parawanika, który nadawał się nie tylko do czytania  i oglądania, ale pozwalał na manipulację, budowanie konstrukcji.  W książkach zagościły ruchome elementy oraz wbudowane pozytywki.

Obecnie, wśród książek które prócz typowej funkcji, pełnią funkcję zabawki, można wyróżnić książki wyposażone w ruchome elementy,  „manipulantki”, wyposażone w elementy elektroniczne, dźwiękowe, z okienkami, puzzlami, przestrzenne, wyposażone  w klapki, harmonijkowe (parawaniki), trójwymiarowe, rozkładanki. Prócz tego współczesne książki – zabawki wykonywane są z różnych materiałów: gumy, pianki, tkaniny.

Coraz częściej pojawiają się książki wzbogacane niezależnymi dodatkami: kredkami, ruchomymi zakładkami, figurkami, klockami, nutami, naklejkami, modelami do składania, okularami 3D, zabawkami, magnesami.

 

Kategorie:
news
http://bibliotekaped.wixsite.com/boleslawiec

Biblioteka Pedagogiczna działa od 1951 roku. Mieści się w budynku I LO przy ul. H. i W Tyrankiewiczów 11 w Bolesławcu. Bogaty i stale aktualizowany księgozbiór dostępny jest dla wszystkich chętnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Najlepiej nam było…

We wszystkich czasach narzekano, że kiedyś to było lepiej. A czasem w ręce trafia dokument, […]

Zamknij