maj 12, 2021
1281 Wyświetleń
0 0

Bolesławiecka Noc Muzeów 2021

Napisany przez

Już w najbliższą sobotę 15 maja odbędzie się kolejna edycja Europejskiej Nocy Muzeów. Muzeum Ceramiki zaprasza do udziału w wydarzeniach przygotowanych specjalnie na tę okazję.

Główną atrakcją bolesławieckiej Nocy Muzeów będzie możliwość zwiedzenia Pałacu Pücklera, (ul. Zgorzelecka 28/29), który w niedalekiej przyszłości zostanie zaadaptowany na nową siedzibę Muzeum Ceramiki.

Muzeum zaprasza na jedyny w swoim rodzaju, pełen wrażeń wieczorny spacer po pałacu, zatytułowany „Zapomniane historie”. Będzie to krótka podróż w czasie, która pozwoli zwiedzającym odkryć na nowo historię tego miejsca, a przy okazji zobaczyć, jak będzie ono wyglądało już za kilka lat. W wybranych pomieszczeniach pojawią się instalacje nawiązujące do najważniejszych momentów w dziejach obiektu – zmian właścicieli i funkcji pałacu. Można będzie m.in. odwiedzić XVIII-wieczną karczmę, salon muzyczny Franza Hatzfelda zu Trachenberga, park projektu Eduarda Petzolda oraz biuro Bolesławieckiego Przedsiębiorstwa Budowlanego. Zainteresowanych udziałem zapraszamy w godz. 19.00-24.00 (ostatnie wejście o godz. 23.30).

W Noc Muzeów warto również odwiedzić Dział Ceramiki (ul. Mickiewicza 13) i Dział Historii Miasta (ul. Kutuzowa 14) bolesławieckiego muzeum. Wszystkie wystawy stałe i czasowe będą w tym dniu dostępne nieodpłatnie w godzinach 10.00-18.00.

W Dziale Historii Miasta przygotowano wystawę archeologiczną „Goci– znad Bałtyku do Rzymu”, prezentującą jedno z największych plemion germańskich, które walnie przyczyniło się do upadku starożytnego Rzymu. Zanim jednak do tego doszło, Goci odbyli kilkusetletnią podróż ze Skandynawii nad Morze Czarne, zasiedlając m.in. tereny leżące współcześnie w granicach Polski. „Goci – znad Bałtyku do Rzymu” to ciekawie zaaranżowana wystawa unikatowych znalezisk archeologicznych.

fot. Muzeum Ceramiki

W Dziale Ceramiki można będzie obejrzeć wystawę prac Bronisława Romanowskiego (1909–1987). B. Romanowski w Bolesławcu osiedlił się tuż po wojnie. W 1950 r. znalazł się w zespole, którego zadaniem było uruchomienie zakładu ceramicznego Julius Paul und Sohn przy ul. Polnej, działającego później jako Spółdzielnia Pracy Przemysłu Ludowego i Artystycznego „Ceramika Artystyczna”. Pracował tam jako projektant i modelarz. W historii naszego miasta zapisał się jako twórca unikatowych figurek ceramicznych. Zaprezentowany zbiór figurek stanowi wybór z kolekcji własnej muzeum oraz zbiorów rodzinnych twórcy.

fot. G. Matoryn

W obydwu działach bolesławieckiego muzeum (w godz. 10.00-18.00) oraz Pałacu Pücklera (w godz. 19.00-24.00) odbywać się będzie promocyjna sprzedaż nowych publikacji wydanych przez Muzeum Ceramiki: „Przedwojenny obraz Bolesławca w zbiorach muzeów i archiwów” i „Ceramika bolesławiecka w kolekcjach muzealnych”.

  

Zapraszamy również do udziału w konkursie internetowym „Bolesławiec. Do trzech razy detal”. Zadaniem uczestników będzie zidentyfikowanie lokalizacji budynków na podstawie zdjęć detali architektonicznych. Szczegóły konkursu zostaną ogłoszone w czwartek, 13 maja 2021 r. na stronie internetowej i profilu facebookowym muzeum. Na zwycięzców czekają nagrody książkowe.

Wydarzenia podczas Nocy Muzeów będą zorganizowane z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish