Maj 26, 2021
158 Wyświetleń
1 0

Dziś Dzień Matki oraz Światowy Dzień Wydry!

Napisany przez

Wydry to zabawne, sprytne i lubiane przez wiele ludzi zwierzęta. Podczas gdy w goerlitzkim zoo z łatwością można je obserwować, to na wolności dość rzadko można spotkać te, żyjące w ukryciu, drapieżniki z rodziny łasicowatych.

Nic dziwnego, iż wydry stały się tak płochliwe oraz aktywne o zmierzchu, przez wiele lat były zwalczane przez hodowców ryb jako konkurencja, oraz zabijane jako dostawca futra.

Pod koniec XIX wieku wydry zasiedlały wszystkie, odpowiednie dla nich zbiorniki wodne i mokradła w Niemczech. Jednak wraz z postępującą industrializacją postępowało ogromne zanieczyszczenie rzek, dodatkowo prostowano wiele koryt rzek i potoków. Wydrom nie pozostało nic innego, jak ucieczka do stawów. To z kolei miało dla nich poważne konsekwencje. Eksterminacja wydry w Saksonii była głównym celem założonego w 1884 roku „Saksońskiego Stowarzyszenia Rybackiego”, które płaciło premię za każde upolowane zwierzę. Intensywne polowania zakończyły się sukcesem: zaledwie kilka lat póżniej populacja wydr całkowicie się załamała.

W 1945 roku zakazano polowań, a ze względu na brak siły roboczej w okresie powojennym, extensywna hodowla ryb, ku uciesze wydr, przyczyniła się do zarastania brzegów stawów.
Dzięki temu populacja wydr ponownie zaczęła się stabilizować.

Wschodnie Górne Łużyce, wraz ze swoimi stawami, są obecnie jednym z najgęściej zamieszkiwanych przez wydry obszarów Europy Środkowej. W innych częściach Niemiec zwierzęta te znajdują mniej korzystne warunki bytowe. Aby zmienić ten stan rzeczy, dla dobra wydr i innych mieszkańców wód i łęgów, w różnych miejscach dokonuje się renaturalizacji terenów nadrzecznych. Największy projekt renaturyzacji w Europie jest obecnie realizowany w regionie dolnej Haveli. “Stworzone tu siedlisko jest niezastąpione dla wielu gatunków zwierząt i roślin, dlatego wspieramy ten projekt NABU” – wyjaśnia dr Sven Hammer, dyrektor ogrodu zoologicznego w Görlitz. ”Mamy nadzieję, że powstanie jeszcze wiele kilometrów rzeki, będącej dla wielu gatuków zwierząt rajem”.

Doskonałym prezentem z okazji Dnia Mamy może być patronat ochrony przyrody na rzecz wydr, dzieki któremu obdarowane mamy wraz z Naszym Zoo, wesprą ten projekt i zapewnią wydrom przyszłość. Więcej informacji na https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Naturschutz-Patenschaften-1.html

Nasze Zoo życzy wszystkim mamom wspaniałego Dnia Matki oraz z radością oczekuje ich wizyty w Naszym Zoo!

Foto: www.zoo-goerlitz.de
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Görlitz Zgorzelec
Zittauer Str. 43 02826 Görlitz
www.nasze-zoo.pl nasze-zoo@tierpark-goerlitz.de
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
STAND-UP Mieszko Minkiewicz w Nowogrodźcu

Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu zaprasza 19 CZERWCA na występ barwnego i nietuzinkowego artysty sceny stand-up Mieszka Minkiewicza. […]

Zamknij