lip 6, 2021
2129 Wyświetleń
3 0

#pijezkranu – Oszczędzaj! Kasę i przyrodę!

Napisany przez

Wiesz, że 666 plastikowych butelek to 1000 litrów wody, za którą płacisz około 1000 zł?
A 1000 litrów tak samo dobrej do picia wody z kranu kosztuje tylko 3,92 zł…

Nie przepłacaj, szanuj przyrodę, eliminuj plastik!

Przynieś nam (do redakcji Bolec.Info lub do Biura Obsługi Klienta Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu) 10 pozbawionych naklejek, niezgniecionych, półtoralitrowych butelek plastikowych, a damy ci jedną, szklaną, wielorazową, dzięki której pijąc wodę z kranu kupisz i wyrzucisz mniej plastiku!

– W ramach akcji #pijezkranu chcemy namawiać bolesławian do picia wody z miejskiej sieci i rezygnacji z kupowania wód w plastikowych butelkach – mówi Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Bolesławcu, Józef Król– Chodzi o ekologię i o pieniądze, które bolesławianie mogą zaoszczędzić.

– Razem z PWiK w Bolesławcu, spółką która z ochotą weszła w ten projekt, namawiamy do myślenia o wodzie i plastiku – mówi Marcin Marczewski, redaktor naczelny Gazety i Portalu Bolec.Info. – Nasz partner szykuje super niespodziankę dla młodych bolesławian, a butelki z plastiku zebrane w czasie akcji rozdawania szklanych butelek, będą wykorzystane w promocji używania butelek wielorazowych i picia wody z kranu.

Aby dostać szklaną wielorazowa butelkę wystarczy przynieść 10 półtoralitrowych plastikowych butelek z nakrętkami i bez naklejek do Biura Obsługi Klienta PWiK przy ulicy Wojska Polskiego 6/1A w Bolesławcu (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00), lub do redakcji Bolec.Info przy ulicy Bohaterów Getta 2 (czynne od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 13).

 

Dlaczego warto pić wodę z kranu?

Szczególnie w czasach epidemii należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. Bolesławiecka woda, zwana Bolesławianką, jest smaczna, bezpieczna i zdrowa. Woda pozyskiwana przez nasze PWiK dla Bolesławian pochodzi ze studni głębinowych i nadaje się do picia bezpośrednio z kranu.

A więc woda jest całkowicie bezpieczna, należy ją pić bez przegotowania. Nie zalecamy stosowania dodatkowych filtrów, bo źle eksploatowane mogą pogarszać jakość wody.

Bolesławiecka woda głębinowa jest czysta, pozbawiona zanieczyszczeń mikrobiologicznych, jej mineralizacja odpowiada wodom źródlanym. Jest ona poddawana tylko podstawowym procesom uzdatniania – w filtrach wypełnionych naturalnymi kruszywami o właściwościach oczyszczających. Woda podawana do wodociągu jest badana zgodnie z z regulacjami w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i objęta stałym monitoringiem online, dzięki czemu PWiK może gwarantować jej jakość i przydatność do spożycia.

Bolesławianka pod względem ilości składników mineralnych należy do wód niskozmineralizowanych o zawartości wapnia (50 mg/l), magnezu (6 mg/l) i sodu (11 mg/l) zbliżonych do popularnych wód źródlanych dostępnych w butelkach. W takim razie po co kupować wodę butelkowaną, skoro mamy dostęp do pitnej wody w kranie przez 365 dni w roku?

– Bolesławiankę powinniśmy pić bez uprzedniego gotowania, ponieważ gotowanie powoduje wytrącenie, jakże cennych dla naszego zdrowia, minerałów wapnia i magnezu. Pod względem jakościowym spełnia ona wszystkie standardy krajowe i europejskie – mówi Józef Król, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Bolesławcu. – Nie waham się powiedzieć: Nasza, woda Bolesławianka jest dobra i jest jednym z największych skarbów Bolesławca.

 

Monitoring Bolesławianki od ujęcia do kranu:

Woda trafiająca do bolesławieckich kranów jest wielokrotnie badana. Począwszy od monitoringu jakości wody w eksploatowanych warstwach wodonośnych, poprzez badania wody surowej ujmowanej w studniach, następnie bada się wodę uzdatnioną (metodą online i laboratoryjnie) kierowaną do sieci. To jednak jeszcze nie koniec badań.

Ostatni raz woda jest badana w punktach czerpalnych, czyli woda jest pobierana z kranów w różnych miejscach zlokalizowanych na terenie zaopatrywanego obszaru. W ten sposób przedsiębiorstwo ma pełen obraz jakości wody dostarczanej mieszkańcom miasta i gminy Bolesławiec.

Więcej o naszej akcji #pijezkranu i kolejnych jej odsłonach dowiesz się na stronach PWiK i Bolec.Info  a także na profilach facebookowych PWiK i Bolec.Info. Tabele z informacjami o jakości wody z poszczególnych ujęć PWIK znajdziesz TUTAJ.

 

Tagi artykułu:
·
Kategorie:
news · polecamy

Komentarze do #pijezkranu – Oszczędzaj! Kasę i przyrodę!

  • DAWID przyniósł nam do redakcji dziś rano aż 20 butelek plastikowych, więc dostał DWIE szklane : ))

    Bernard 07/07/2021 10:13 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish