lip 12, 2021
539 Wyświetleń
0 0

Kupno i odbiór mieszkania od dewelopera – z czym to się wiąże?

Napisany przez

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania, co wiąże się z jego późniejszym odbiorem od dewelopera. Aby zapobiec ewentualnym kłopotom w przyszłości, warto zwrócić uwagę na najdrobniejsze szczegóły i wszystko gruntownie sprawdzić.

Z czym się wiąże kupno mieszkania od dewelopera?  Przede wszystkim, jeśli nie dysponujemy wystarczająca ilością gotówki, należy ocenić naszą zdolność kredytową. Wydatki nie kończą się w momencie, w którym otrzymujemy klucze. Trzeba liczyć się również z wykończeniem i wyposażeniem naszego lokum.

Gdy już mamy określony budżet, możemy zacząć szukać nowego mieszkania. Warto określić swoje priorytety: lokalizację (co dla nas ważnego znajduje się w pobliżu), infrastrukturę (co obecnie jest budowane w pobliżu oraz jak będzie wyglądało najbliższe otoczenie) lub dojazd (dostępność komunikacji publicznej i drogi dojazdowe).

Po wybraniu kilku lokum spełniającego nasze oczekiwania, powinniśmy sprawdzić dewelopera. Sporo informacji znajdziemy w prospekcie informacyjnym inwestycji, który – zgodnie z przepisami – powinniśmy otrzymać od dewelopera. Z prospektu możemy się dowiedzieć m.in. takich rzeczy jak: doświadczenie dewelopera, planowany termin zakończenia inwestycji, status prawny działki, informacje o tym, czy inwestycja posiada niezbędne zezwolenia, czy przeciw deweloperowi jest prowadzone postępowanie egzekucyjne.

Kolejnym krokiem w zakupie nowego mieszkania jest podpisanie umowy wstępnej poprzedzone ewentualnymi negocjacjami. Po ustaleniu warunków finansowych następuje podpisanie umowy deweloperskiej. Jest ona podpisywana w formie aktu notarialnego, a koszt jest dzielony między kupującego a dewelopera. Po tym już tylko musimy cierpliwie poczekać na zakończenie budowy (jeśli budynek jeszcze nie powstał lub budowa jest w trakcie).

A jak wygląda odbiór mieszkania od dewelopera?

Po pierwsze, każdy, kto odbiera mieszkanie, powinien zapoznać się z tym jak wyglądają wymagania techniczne i jakie są normy (w tym jakie obowiązują dopuszczalne odchyłki podczas odbioru), a także czy mieszkanie jest wykonane zgodnie z umową. Należy sprawdzić odbiór mieszkania dopuszczalne odchyłki oraz czy standard wykonania zgadza się z tym, jaki ustaliliśmy przy podpisywaniu umowy deweloperskiej, czy nie ma wad w wykonaniu podłóg, ścian, przygotowaniu instalacji, drzwi, okien i przyłączeń, a także, czy wymiary pomieszczeń są zgodne z projektem. O fachową pomoc zawsze możemy poprosić znajomego budowlańca lub profesjonalnego rzeczoznawcę.

Po tych czynnościach możemy zawrzeć umowę ostateczną, którą możemy podpisać wtedy, kiedy nieruchomość będzie gotowa a deweloper uzyska wszelkie odbiory formalne.

Proces kupna i odbioru mieszkania będzie wyglądać podobnie, niezależnie od tego, czy jest to odbiór mieszkania w Warszawie, czy w Bolesławcu, a gdy już odbierzemy klucze do nowego lokum zacznie się prawdziwa przygoda – z wykończeniem i realizacją wymarzone wystroju.

(fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish