Lip 13, 2021
90 Wyświetleń
0 0

Co to jest zbiornik przeciwpożarowy?

Napisany przez

Najbardziej podstawową definicją zbiorników przeciwpożarowych to to, że jest to duży rezerwuar na wodę. Obecnie wykonane są one zwykle z tworzyw sztucznych, jednak wszystko zależy od producenta. Każdy zbiornik przeciwpożarowy producent jest wykonany według konkretnych ustaleń producenta. To o czym trzepa pamiętać, że dawniej zbiorniki przeciwpożarowe wewnętrzne nie istniały i dlatego też korzystano z różnych sadzawek i innych podobnych jeziorek. W standardowym zastosowaniu mogłyby być to np. poidła dla zwierząt czy też miejsca, w których spokojnie żyły sobie ryby.

Oddziały straży pożarnej

Na początku XIX wieku powstały pierwsze oddziały straży pożarnej, które w razie konieczności na miejsce pożaru wodę dowoziły w beczkach. Oczywiście pierwsze odziały powstały w miastach, jednak później również takie oddziały znajdowały się w mniejszych miejscowościach. Woda w beczkach w razie pożaru musiała być szybko napełniana i dlatego też zbiornik wody do celów ppoż był naprawdę instalacją niezbędną. Nawet już w tamtych czasach jeżeli w okolicy nie było naturalnych źródeł wody budowano specjalistyczny przeciwpożarowy zbiornik wodny. Tego rodzaju zbiornik mógł oczywiście mieć różną wielkość w zależności od potrzeb, a dodatkowo na początku były to instalacje w pełni dobrowolne. Niedługo jednak po tym zostały one ściśle opisane przepisami i stały się po prostu koniecznością. Już w dawniejszych czasach zbiorniki były wymagane przez firmy ubezpieczeniowe i zwykle były budowane w ścisłej zabudowie niedaleko remiz straży pożarnej – można powiedzieć, że były to zbiorniki przeciwpożarowe wewnętrzne. Zwykle zbiorniki były obudowane z trzech stron, a czwarta umożliwiała swobodny dojazd.

Nowoczesna technologia

W momencie rozwoju technologii i powstania pomp napędzanych spalinami czy też elektrycznością do zbiornika wystarczy wrzucić wąż, który będzie zasysał znajdującą się tam wodę. W XX wieku ściany nowoczesnych zbiorników przeciwpożarowych były skośne co ułatwiło ich budowanie z betonu. Zbiorniki przeciwpożarowe były głównym źródłem wody aż do lat 80 XX wieku. Wówczas znacznie została rozbudowana sieć wodociągów i zostały zbudowane hydranty. Obecnie dostęp do wody jest o wiele łatwiejszy i zbiornik zbiornik ppoż z tworzywa przydaje się raczej tylko w konkretnych sytuacjach. Są to zwykle różnego rodzaju magazyny, lasy czy też budynki użyteczności publicznej, w których musi być zamontowana sieć zraszaczy. Jest to dodatkowe zabezpieczenie, które przydaje się w razie pożaru gdy straż nie może szybko i bezproblemowo dojechać na miejsce.

Aktualnie zbiorniki przeciwpożarowe są również wymagane przepisami w bardzo konkretnych zastosowaniach, jednak w większości przypadków spełniają tylko rolę pomocniczą, ponieważ dostęp do wody jest dość powszechny. Jednak pomijając przepisy, jeśli buduje się fabrykę czy inną podobną instalację to warto pomyśleć o takich rozwiązaniach, ponieważ w tym przypadku ugaszenie szybko i sprawnie pożaru może być na wagę złota, a zbiornik przeciwpożarowy może umożliwić dokonanie takiej rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Kupno i odbiór mieszkania od dewelopera – z czym to się wiąże?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego mieszkania, co wiąże się […]

Zamknij