lip 19, 2021
1219 Wyświetleń
3 0

Kłamstwo ma krótkie nogi

Napisany przez

To, jakie cuda przygotowało bolesławieckie starostwo było już kilkakrotnie opisywane. Mowa o wspaniałej drodze z Suszek do Starych Jaroszowic. Przy okazji korespondencji o wiekopomnej inwestycji z budżetu państwa padło jeszcze nieco bajań a może kłamstw. Jedno z nich przekazał 21.I 2020 specjalista ds. dróg, zastępca kierownika Zarządu Dróg Powiatowych i inspektor nadzoru w jednej osobie. Wyglądało tak.


Można się domyślać, że ta odpowiedź była strzałem na oślep w szeroką gamę rozwiązań przewidzianą specyfikacjami technicznymi.

Bo już projekt wykonawczy był dużo uboższy.


A oba były dla wykonawcy wiążące. Ale nikt nie widział powodu do negowania tych opowieści. W tej grupie byli kontrolujący inwestycję urzędnicy wojewódzcy i powiatowi. Czasem się może trochę pokłócą, ale czy kumotrzy u władzy mogliby sobie krzywdę zrobić?

Aż natura powiedziała sprawdzam. I zrobiła to perfekcyjnie. Burza z 14.VII pokazała, jak umocniono naprawdę skarpy. Rzekoma biowłóknina okazała się grubą matą, którą zasypano humusem i pozostawiono same sobie.

Nie było żadnych nasion, krzewów, biowłókniny. Humus od samego początku nie był w stanie utrzymać się na zbyt stromych skarpach. Teraz okazało się, że użyta mata była tak gruba, że żadne rośliny nie były w stanie przebić jej nawet korzeniami. I wszystko pięknie popłynęło.

Punktowo wyprowadzone odwodnienia zamuliły się, woda utworzyła sobie dwa nowe odpływy zalewając jedno z gospodarstw i oczywiście nikt nie poczuwa się teraz do winy.

Jeśli przyjdzie w najbliższym czasie kolejna ulewa, to nawierzchni będzie można szukać w Żeliszowskim Potoku. Przedłużona gwarancja miała być atutem przy wyborze wykonawcy. Tylko, żeby nie było to znowu uklepanie łyżką koparki i nie ucierpiał na tym budżet, na który składają się wszyscy podatnicy.
No i może warto wreszcie zauważyć, że coś się w pogodzie i naturze zmieniło. Może ten asfalt nie jest wszędzie taki konieczny, rowy powinny być płytkie, z progami zwalniającymi i trzeba zachować jak najwięcej zieleni. Zyski z handlu drewnem nigdy nie przekroczą strat.

Tadeusz Łasica

Kategorie:
Łasica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish