Sie 4, 2021
178 Wyświetleń
0 0

Jak wybrać dobry kojec dla zwierząt?

Napisany przez

Wbrew powszechnej opinii kojec dla psa nie jest, a na pewno nie powinien być, metalową klatką, w której zwierzę spędza zamknięty cały dzień. Kojec ma być dla psa przede wszystkim bezpiecznym schronieniem i miejscem, w którym może odpocząć. Ogrodzona przestrzeń sprawdza się w wielu sytuacjach. Zakup kojca na pewno warto przemyśleć, gdy pies spędza dużo czasu na podwórzu. To również dobry pomysł, gdy w domu pojawią się szczenięta. Jaki powinien być dobry kojec dla psa i czym kierować się przy zakupie kojca?

Kojec hodowlany dla szczeniąt

Szczenięta są bardzo ruchliwe i ciekawe świata. Pozostawione bez opieki nawet na chwilę mogą wyrządzić szkody w domu, np. niszcząc meble, tapety lub inne elementy wystroju wnętrza. Co więcej, bawiąc się i chodząc swobodnie po domu bez żadnego nadzoru mogą narazić się na niebezpieczeństwo. W dobrze dobranym kojcu możemy zostawić psiaki po naszą nieobecność, nie martwiąc się, że zdemolują mieszkanie lub zrobią sobie krzywdę. Kojec powinien być odpowiednio duży, tak by zamknięte w nim szczenięta miały swobodę ruchu i bez przeszkód mogły się ze sobą bawić. Warto wybrać wygodny, rozkładany, ale przy tym stabilny metalowy kojec, który można rozstawić zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, np. w ogrodzie przed domem. Kojec w domu może pełnić również funkcję legowiska i bezpiecznej przestrzeni dla dorosłych psów.

Metalowy kojec do ogrodu

Metalowy kojec będzie dobrym zakupem również wówczas, gdy pies spędza dużo czasu na zewnątrz. Nawet jeśli nasz czworonóg może swobodnie poruszać się po ogrodzie, w niektórych sytuacjach klatka jest bardzo przydatna. W kojcu można zamknąć psa, np. gdy do domu przychodzą goście, którzy boją się zwierząt. Metalowy kojec dla psa sprawdzi się również pod naszą nieobecność, jeśli nie chcemy zostawiać psa samego w domu, a istnieje ryzyko, że puszczone swobodnie zwierzę mogłoby wydostać się poza ogrodzenie. Należy zadbać, by w kojcu było zawsze czysto. Pies powinien mieć wygodne legowisko (jeśli kojec jest wystarczająco duży, można wstawić do środka budę) i stały dostęp do świeżej wody. Niektóre psy niezbyt dobrze reagują na zamknięcie w klatce, dlatego bardzo ważne jest, by przyzwyczaić zwierzę do przebywania w zamknięciu – pomóc w tym powinny m.in. ulubione zabawki i przysmaki. Trzeba pamiętać, że zwierzęcia nie można zamykać w kojcu na cały dzień. Pies powinien tam przebywać tylko tyle czasu, ile jest to rzeczywiście konieczne.

Jaki powinien być dobry kojec?

Dobry kojec dla psa musi być przede wszystkim stabilny i bezpieczny dla przebywającego w nim zwierzaka. Nie może mieć żadnych wystających czy ostrych elementów, o które pies mógłby się poranić. Szczebelki ogrodzenia kojca powinny mieć taki rozstaw, by zwierzę nie mogło się przez nie przecisnąć na zewnątrz. Ważne, by wielkość kojca dobrana była do wielkości psa. Zwierzę musi mieć możliwość swobodnego ruchu i zmiany pozycji. Minimalne wymiary kojca określają przepisy (Ustawa o ochronie zwierząt). Powinny wynosić minimum:

  • 9 m2 (dla psów mających poniżej 50 cm w kłębie);
  • 12 m2 (dla psów mających 51 – 65 cm w kłębie);
  • 15 m2 (dla psów mających 51 – 65 cm w kłębie).

Trzeba pamiętać, że jeżeli w wygrodzonej przestrzeni ma przebywać więcej psów, kojec musi być odpowiednio większy – minimum o 4 dodatkowe metry kwadratowe dla każdego kolejnego zwierzęcia. Jeśli kojec ustawiony jest na podwórzu, powinien mieć zadaszenie, które ochroni psa przed deszczem czy śniegiem (ewentualnie do kojca można wstawić budę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 10 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.

pl_PLPolish
Przeczytaj poprzedni wpis:
Wokalne spotkania – dzień na rozgrzanie strun głosowych

Rozpoczęły się (3.08.) WOKALNE SPOTKANIA, czyli polsko – czeskie warsztaty muzyczne. W wydarzeniu udział bierze […]

Zamknij