sie 8, 2021
701 Wyświetleń
0 0

Ile prawd i kłamstw?

Napisany przez

Problemy śmieciowe są ostatnimi, które interesują władze na wszystkich szczeblach Dolnego Śląska. Ponieważ prowadzona przez autora korespondencja dotyczy najbliższej okolicy są to: Urząd Gminy Bolesławiec, Starostwo Powiatowe w Bolesławcu oraz Dolnośląski Urząd Marszałkowski i podległe im jednostki. To są trzy szczeble władzy samorządowej, które użyją wszelakich sposobów w celu wykazania, że wszystko jest w porządku. Tylko śmieci i mikroplastiku przybywa.

W kilkunastomiesięcznej korespondencji z tymi urzędami padają zapewnienia o rozliczeniach, porozumieniach, objazdach, wykonywaniu prac według zapotrzebowania, stopniu zaśmiecenia itd. Niektóre z odpowiedzi są tworami na poziomie kiepskiego ucznia – dużo słów, sensu i treści mało.
Za to sprzeczności dużo.

31 V 2021 kierownik Działu Działu Dróg i Transportu Drogowego Wydziału Transportu w Departamencie Infrastruktury – pan P. Bąk udzielił następującej odpowiedzi.

Kilka razy w ciągu roku sprzątanie, comiesięczne rozliczenia, najbliższe sprzątanie w trzecim kwartale. Niedługo będzie jego połowa i nikt się ciągle nie pokwapił do prac.

Ponieważ korespondencja urzędnicza ma wiele wspólnego z wyścigami żółwi, ściślejsza odpowiedź przyszła 1.VII. Okazało się, że sprzątanie jest niemierzalne, ale odbywa się na wszystkich drogach wojewódzkich kilka razy w roku.

Wystosowana 3.VI skarga na bezczynność DSDiK do Zarządu Województwa Dolnośląskiego doczekała się rozstrzygnięcia 27.VII.
29.VII marszałek C. Przybylski wystosował zawiadomienie i okazało się, że wszystko jest w najlepszym porządku. Do skargi załączone były zdjęcia rozdrobnionych butelek i puszek przy DW 297. Skarga okazała się bezzasadna. Żadnej wizji lokalnej, wszystko na podstawie obiegu dokumentów. Wszystko jest w najlepszym porządku i zgodne z przepisami. Fragmenty z zaznaczonymi kluczowymi zdaniami znajdują się poniżej.

Członkowie zarządu są osobami publicznymi z wyboru mieszkańców, warto więc podać ich personalia. Wszak to nie wstyd podejmować światłe decyzje.
Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Grzegorz Macko – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Marcin Krzyżanowski – Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego
Tymoteusz Myrda – Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego

Rzeczywistość jest natomiast taka, jak na tytułowym zdjęciu. Ulewa z połowy lipca wykonała porządki po swojemu. Na opakowaniach są terminy przydatności do spożycia. Najstarszy termin ma jogurt – 9.10.18.

Najwięcej terminów upływało w okresie maj-październik 2020. Mielona butelka i puszka wyglądają natomiast tak. Oczywiście jest ich dużo więcej, ale nie o ilość fotografii tutaj chodzi.

Wszystkie zdjęcia wykonano na odcinku DW 297 Bolesławiec – Lwówek. Nie inaczej jest przy innych drogach. Chyba przez zapomnienie, szczerze o problemie wypowiedziała się tylko asystentka dyrektora DSDiK. W rozmowie telefonicznej na pytanie czy zdaje sobie sprawę z zanieczyszczenia odpowiedziała, że tak. To wszystko.

Lokalni politycy, urzędy, regionalni dziennikarze. Żadna z podjętych prób zainteresowania problemem nie przyniosła skutku. Zniszczenia w świecie owadów, zanieczyszczenie i w efekcie konsumpcja przez dzieci i dorosłych mikroplastiku nie jest powodem do działań. Jak to wpłynie na nasze zdrowie jeszcze nie jest znane. Ważniejsze są stanowiska i wojny podjazdowe na linii sprawiedliwi, prawi, niezależni, samorządni, bezradni, bezprawi itd. Byle dieta, wynagrodzenie wpłynęło.

I nic się nie zmieni bez społecznego nacisku. Dopóki mieszkańcy Dolnego Śląska nie zaczną samodzielnie wywierać wpływu, rządzący będą mieli ten problem w poważaniu.

Gdzie zgłaszać? Poniżej dwa podstawowe adresy:
[email protected]
[email protected]
oraz lokalne urzędy gmin i starostwa.


Tadeusz Łasica

Kategorie:
Łasica

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish