paź 5, 2021
796 Wyświetleń
3 0

Krzycz, śmiej się, płacz

Napisany przez

We wrześniu mija dziesiąty rok funkcjonowania Pracowni Teatralnej FormaT, prowadzonej przez Anetę Ćwieluch. Ze względu na wiek i aktorskie umiejętności uczestników, pracownia podzielona jest na kilka grup. Obecnie FormaT tworzy sześć grup: Teatr NajNaje (4 lata), Smyki (5-8 lat), Teatr w Biegu (13-15), Teatr Z Jednej Gliny (16-20 lat), Teatr RE/AKTOR (16-20 lat) i Teatr Formalina (25+).
Zajęcia aktorskie cieszą się niezmiennym powodzeniem. Każdego roku, bierze w nich udział około stu uczestników.
Zajęcia prowadzone są metodą warsztatową. Pani Aneta opracowuje autorskie ćwiczenia dla każdej z grup i nie jest w stanie powiedzieć, czy lepiej, łatwiej pracuje się z maluchami, nastolatkami, czy z dorosłymi uczestnikami.
– Każdy jest z natury inny, ma inne oczekiwania, umiejętności – mówi Aneta Ćwieluch. – Maluchy rosną razem z teatrem, otwierają się, odsłaniają swoje emocje. Podziwiam ich, kiedy widzę, że stają się coraz bardziej otwarci, jasno wyrażają swoje oczekiwania wobec mnie, rówieśników, wobec proponowanych im ćwiczeń, realizują własne idee. Cudownie pracuje się z grupą 25+ i z osobami całkiem już dojrzałymi. Każdy z osobna jest dla mnie inspirujący.
Program zajęć jest dostosowany do wieku uczestników i obejmuje m.in. dykcję, wymowę, zadania aktorskie, ruch, improwizację i tworzenie w grupie.
Wśród byłych uczestników zajęć prowadzonych przez Anetę Ćwieluch są już absolwenci szkół teatralnych i wydziałów reżyserskich.
W byciu aktorem nie chodzi o to, aby wyjść na scenę i klepać wyuczony tekst – mówi Aneta Ćwieluch. – To praca ciałem, umiejętność bycia w grupie, odporność psychiczna, pokonanie własnych słabości i ograniczeń również pokora. To umiejętność skupienia na sobie uwagi widza, wzbudzenie zainteresowania, ciekawości. Uczę ich tego, inspirując się technikami stosowanymi przez największych mistrzów teatru, zarówno scen polskich, jak i obcych.

Więcej zdjęć TUTAJ.

Tagi artykułu:
· ·
Kategorie:
kultura · news
http://www.mdkboleslawiec.pl

Młodzieżowy Dom Kultury imienia Stanisława Wyspiańskiego w Bolesławcu wprowadzając swoich wychowanków w świat kultury realizuje myśl pedagogiczną, że wychowanie poprzez sztukę jest wychowaniem dla przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish