paź 25, 2021
1159 Wyświetleń
0 0

Wystawa „Produkcja rzemieślnicza w Jaromierzu”

Napisany przez

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zaprasza na otwarcie nowej wystawy czasowej zatytułowanej “Produkcja rzemieślnicza w Jaromierzu”.
Zwiedzający będą mogli zapoznać się ze zbiorami Muzeum Miejskiego w Jaromierzu (Czechy), które przybliżają bogate tradycje rzemieślnicze tego miasta. Wernisaż odbędzie się 27 października o godz. 18.00 w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14.  Zebrani będą mogli wysłuchać odczytu dyrektora czeskiego muzeum, Rudolfa Havelki.

Prezentowane eksponaty można podzielić na dwie grupy. Pierwsza obejmuje dawną i współczesną wytwórczość związaną z funkcjonującym do dziś miejscowym szkolnictwem zawodowym.

W latach 80. XIX w. następuje zauważalny okres rozwoju przemysłu i kształcenia zawodowego w Królestwie Czech – w tym czasie w Jaromierzu powstaje Szkoła Rzemieślnicza. Założona w 1886 r. placówka kilkakrotnie zmieniała lokalizację, kierunki kształcenia oraz nazwę, pozostając jednak zawsze ważnym elementem dla społeczności lokalnej. Choć początkowo była przeznaczona dla chłopców, na przełomie XIX i XX w. otwarto w niej pierwszy oddział dla dziewcząt. Oprócz młodzieży troszczono się także o miejscowych rzemieślników, którym oferowano możliwość doskonalenia umiejętności pod okiem kadry profesorskiej podczas niedzielnych spotkań. Placówka nosząca współcześnie nazwę Średniej Szkoły Rzemieślniczej w Jaromierzu jest jedną z najbardziej znaczących szkół w regionie. Oprócz kształcenia w tradycyjnych zawodach, m.in. stolarza, cieśli i kowala, prowadzi także zajęcia z przedmiotów artystycznych: metaloplastyki, ślusarstwa artystycznego i ceramiki.

Druga grupa eksponatów to unikalne w swym charakterze, niegdyś niezwykle popularne produkty firmy A. Wenke a syn, założonej w 1872 r. przez Alberta Wenkego. Jej sztandarowy wyrobem były oklejane muszelkami pudełeczka kartonowe i ramki fotograficzne, które eksportowano m.in. do Anglii, Ameryki Północnej i na wybrzeże Adriatyku. Na przestrzeni 20 lat rodzinna firma rozwinęła się z niewielkiego warsztatu prowadzącego handel obwoźny w sporych rozmiarów zakład z siecią własnych sklepów, w których sprzedawano także najróżniejsze towary wielu innych uznanych producentów. W latach 30. XX w. popyt na wyroby firmy zaczął spadać, zwiastując jej powolny upadek. Mimo prób utrzymania się na rynku firma oficjalnie zakończyła swoją działalność w 1950 r., zapisując się na stałe w historii miejscowego rzemiosła.

Wystawę będzie można zwiedzać do początku grudnia.

Wystawa “Produkcja rzemieślnicza w Jaromierzu” została przygotowana w ramach projektu nr CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_029/0001837 „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

Tagi artykułu:
· ·
Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish