gru 20, 2021
416 Wyświetleń
0 0

Jak zmniejszyć ryzyko podczas handlu na giełdzie?

Napisany przez
Dowiedz się, jak działa giełda papierów wartościowych.

Początkujący inwestorzy często obawiają się rozpocząć handel papierami wartościowymi na giełdzie. W istocie, każdy handel może zakończyć się niepowodzeniem: zawsze istnieje ryzyko zainwestowania pieniędzy i ich utraty. Jednak poniżej pokażemy jak można ograniczyć ryzyko na rynku akcyjnym

Warto, aby inwestorzy zrozumieli, jak działa rynek akcji, zanim zaangażują się w handel. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, ale warto wiedzieć, kiedy rynki się otwierają i zamykają, ponieważ w przeciwnym razie możesz nie być w stanie kupić lub sprzedać akcji w ramach czasowych, w których chcesz handlować. Ponadto należy wiedzieć, kiedy wypłacane są dywidendy, w tym dniu akcje mają tendencję do spadku na wartości – ale to nie oznacza, że tracimy pieniądze.

Ucząc się teorii, powinieneś również starać się wykorzystać tę wiedzę w praktyce, najlepiej w tym samym czasie.

Wybierz wiarygodnego brokera

Inwestorzy i emitenci – spółki, które emitują akcje i obligacje – nie mogą komunikować się bezpośrednio. Aby handlować na giełdzie, inwestorzy zwracają się do pośredników – maklerów giełdowych. Makler otwiera rachunek maklerski lub inwestycyjny i przeprowadza transakcje w imieniu klienta. To właśnie od brokera zależy bezpieczeństwo pieniędzy i papierów wartościowych na rachunku, dlatego należy starannie wybrać pośrednika.

Każdy broker musi posiadać licencję, a oficjalna strona brokera prezentuje wykaz wszystkich najważniejszych dokumentów do pobrania. Jeśli jednak nie wiesz zbyt wiele o renomie potencjalnego pośrednika, sprawdź czy posiada taki dokument – możesz to zrobić także na stronie Komisji Nadzoru Finansowego https://www.knf.gov.pl/?articleId=52699&p_id=18.

Dywersyfikuj swoje inwestycje

Prawdopodobnie najbardziej popularną radą dla początkujących inwestorów jest znana sentencja giełdowa „Nie trzymaj wszystkich jajek w jednym koszyku”. Nie każdy jednak wie, jak właściwie dywersyfikować portfel. Nasza rada to mieszanie i dopasowywanie aktywów w portfelu inwestycyjnym:

  1. Aktywa różnego rodzaju – na przykład akcje i obligacje. Ci, którzy wybierają konserwatywną strategię inwestycyjną z minimalnym ryzykiem, zazwyczaj tworzą portfel składający się w 30-40% z akcji i w 60-70% z obligacji.
  2. Papiery wartościowe z różnych krajów. Weź pod uwagę pozycję każdego z tych krajów w gospodarce światowej. Lepiej jest zainwestować część swoich pieniędzy w aktywa krajów rozwiniętych – USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i innych krajów europejskich. Inwestowanie w krajach rozwijających się jest bardziej ryzykowne.
  3. Inwestuj w spółki z różnych sektorów – na przykład bankowości, IT i handlu detalicznego. W ten sposób, nawet jeśli w jednym obszarze nie dzieje się dobrze, wartość Twojego portfela może pozostać taka sama lub nawet wzrosnąć.
  4. Inwestuj w różne waluty – ruble, dolary, euro i inne. Wówczas wahania kursów walut będą miały mniejszy wpływ na ogólną wartość Twoich aktywów.

Różne rodzaje aktywów pozwalają na utrzymanie zrównoważonego portfela. Ewentualne straty z tytułu spadku wartości niektórych aktywów są kompensowane innymi instrumentami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish