sty 20, 2022
809 Wyświetleń
0 0

Wymiana sępów w goerlitzkim zoo

Napisany przez

Hodowla sępa płowego w Görlitz kwitnie od wielu lat. Para sępów Arthur i Agathe rok w rok niezawodnie składa jedno jajo, wysiaduje je, a następnie wzorowo wychowuje pisklęta.

Część potomstwa odchowanego w Görlitz trafiła już do innych ogrodów zoologicznych. Jeden z młodych sępów, cztery lata temu w ramach projektu reintrodukcji, został wypuszczony na wolność w Bułgarii. Inne do niedawna pozostawały w Görlitz.
„Sępy płowe osiągają dojrzałość płciową w wieku około pięciu – sześciu lat, czyli w wieku, który w ubiegłym roku osiągnęła młoda samica, córka Arthura i Agathe. Aby uniknąć chowu wsobnego, należało szybko coś z tym zrobić. Nie chcemy stwarzać sytuacji, w której rodzeństwo ze sobą kopuluje ” – wyjaśnia kuratorka zoo Catrin Hammer.

Podjęto decyzję, iż młoda samica „Ilka” zostanie w Görlitz, w związku z tym zaczęto poszukiwania potencjalnego partnera. Zoo musieli jednak opuścić jej dwaj bracia.  Nowe domy dla nich znalazły się dość szybko. Młody sęp numer jeden przeniósł się do Zoo Halle, gdzie zaraz po przybyciu ochrzczono go imieniem Michael. Wraz z tamtejszą samicą Margret stworzyli, miejmy nadzieję, płodną parę. Samiec numer dwa przeprowadził się do Zoo Nordhorn w Dolnej Saksonii, w ramach wymiany nad Nysę przyjechała 13-letnia Isis.

W ramach akcji przeprowadzki sępów, w trzech instytucjach stworzono trzy nowe pary. Tym samym powstały dobre warunki do hodowli tych charyzmatycznych padlinożerców.

Podczas gdy Ilka i Isis wciąż przyglądają się sobie z bezpiecznej odległości, Agathe i Arthur zajmują się swoim potomstwem z 2021 roku. Jako ptaki gniazdujące zimą, złożyły już następne jajo i jeśli wszystko pójdzie dobrze, po 55 dniach inkubacji wykluje się kolejne pisklę.

Foto: Zoo Goerlitz, C. Hammer
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl [email protected]
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 93000

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish