maj 6, 2022
2445 Wyświetleń
5 0

Zwiedzanie Bolesławca z czasów II wojny światowej

Napisany przez
8 maja w Polsce wciąż obchodzi się Narodowy Dzień Zwycięstwa, upamiętniający „sukces” Polski w II wojnie światowej. Jaka jednak jest prawda o wydarzeniach z lat 1939-1945? Co działo się wtedy w naszym mieście i jakie wojenne doświadczenia mieli ówcześni bolesławianie? Jakimi kłamstwami karmiła tutejszych Niemców ich rządowa propaganda, co przeżyli bolesławieccy Żydzi i czy w naszym regionie znaleźli się jacyś Polacy? Czym dla Bolesławca okazało się wkroczenie armii czerwonej i jak na II wojnę światową można spojrzeć z punktu widzenia przeciętnego Polaka z tamtych lat?
Na te i inne pytania odpowiedź uzyskacie podczas niedzielnego zwiedzania Bolesławca, które poprowadzi Dariusz Gołębiewski – lokalny historyk, przewodnik i regionalista.
Wycieczka rozpocznie się 8 maja 2022 roku (niedziela) o godzinie 15:00 przy pl. Wolności w Bolesławcu (naprzeciwko dworca PKP), a skończy się o 16:30 przy Zespole Szkół Budowlanych przy ul. Gałczyńskiego (obok pętli autobusowej).
Wstęp na wycieczkę bezpłatny.
Zapraszam serdecznie!
Kategorie:
Gołębiewski
Facebook Profile photo

Cześć ! Nazywam się Dariusz Gołębiewski, jestem regionalistą z tytułami magistra historii i historii w przestrzeni publicznej. Od 2014 roku prowadzę na Facebooku stronę regionalną o nazwie ''Bolesławiec i okolice dawniej i dziś''. Poza historią, zwłaszcza tą międzywojenną i lokalną, interesuję się literaturą i polityką, trochę też architekturą, teatrem, religią i filozofią. Jestem autorem książki pt. "Kraśnik Dolny i okolice dawniej i dziś". W wolnym czasie lubię podróże, wycieczki rowerowe, długie spacery i interesujące dyskusje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish