cze 14, 2022
643 Wyświetleń
0 0

Jak wybrać odpowiedni płyn do soczewek?

Napisany przez

Większość rodzajów soczewek wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jest to niezwykle ważne zarówno dla ich eksploatacji, jak i dla zdrowia naszych oczu. Aby o to zadbać, należy stosować odpowiednie płyny do soczewek. Jest ich na rynku kilka rodzajów. Jak się w tym nie pogubić? Jak wybrać odpowiedni płyn do soczewek?

Kto potrzebuje płynu do soczewek?

Płyn do soczewek jest zbędny osobom, które stosują soczewki jednodniowe. Te po prostu wyrzucamy po użyciu. W każdym innym przypadku znajdzie on zastosowanie. Warto bowiem pamiętać, że soczewek nie wolno czyścić zwykłą wodą — nadaje się do tego tylko specjalny płyn. W przeciwieństwie do wody zwalcza on bakterie i inne zanieczyszczenia, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo użytkowania soczewek. Wszystkie soczewki, które nosi się dłużej, niż jeden dzień wymagają tego rodzaju pielęgnacji. Istnieje jednak wiele różnych płynów, dopasowanych specjalnie do danego rodzaju soczewek. Jak więc dobrać odpowiednie do danej sytuacji?

Rodzaje płynów do soczewek

Główny podział płynów do soczewek to podział na płyny oksydacyjne (bez konserwantów) i płyny wielofunkcyjne. Przeznaczone są one do soczewek miękkich, które stanowią zdecydowaną większość obecnie stosowanych soczewek kontaktowych. Na rynku istnieje także trzeci typ — płyny do soczewek twardych. Soczewki te używane są dziś jedynie do specyficznych wad wzroku — zdecydowanie najrzadziej. Wymagają specjalnego płynu, ze względu na inny materiał wykonania.

Czym różnią się więc dwa wymienione typy płynów do soczewek miękkich?

Płyny oksydacyjne

Mniej popularne od wielofunkcyjnych, ale wciąż często spotykane. Ze względu na skład bez zawartości konserwantów, doceniają je często alergicy. Dodatkową ich zaletą jest wysoka skuteczność czyszczenia. Oczywiście każdy kij ma dwa końce i są też wady — płyny te są trudniejsze w użyciu.

Najważniejszym ich składnikiem jest nadtlenek wodoru o 3% stężeniu. Aby móc bezpiecznie używać tak wyczyszczonych soczewek, musi najpierw nastąpić neutralizacja nadtlenku wodoru. Dokonuje się tego za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego celu tabletek lub pojemniczków, dołączanych do płynów. Proces taki trwa jednak nawet 6 godzin, więc nie jest to najbardziej wygodna opcja.

Płyny wielofunkcyjne

Znacznie wygodniejsze jest zastosowanie płynów wielofunkcyjnych. Pozwalają one nie tylko na czyszczenie soczewek, ale także na ich płukanie, nawilżanie, dezynfekowanie i przechowywanie. W efekcie potrzebujemy tylko jednego płynu i zaspokajamy nim wszystkie potrzeby związane z eksploatacją soczewek. Jego stosowanie nie wymaga użycia żadnych dodatkowych środków, wystarczy zostawić soczewki na pewien okres (np. na noc) w pojemniczku ze świeżym płynem. To wszystko, soczewki są gotowe do użytku.

Doskonały wielofunkcyjny płyn do soczewek znajduje się w ofercie acuvue.pl.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe należy pielęgnować po każdym użyciu. Aby to zrobić poprawnie, należy umieścić kilka kropli płynu dezynfekującego na powierzchni soczewki i wyczyścić ją pocierając palcem. Następnie trzeba wypłukać soczewkę w kilku kroplach płynu i umieścić ją w czystym pojemniku na soczewki, wypełnionym świeżym płynem. Na koniec te same czynności powtórzyć z drugą soczewką. Przed całym procesem musimy zadbać o dokładne umycie dłoni — higiena to podstawa w przypadku wszystkiego, co ma kontakt z gałką oczną.

Pojemnik na soczewki również wymaga konserwacji. Należy regularnie wymieniać w nim płyn, przepłukując go przy tym świeżym płynem i pozostawiając do wyschnięcia. Sam pojemnik na soczewki kontaktowe również powinien być wymieniany — nie rzadziej niż raz w miesiącu.

W razie wszelkich wątpliwości nie wahaj się zapytać okulistów lub specjalistów pracujących w salonach zajmujących się soczewkami kontaktowymi, takich jak acuvue.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish