lip 12, 2022
832 Wyświetleń
0 0

Gdzie stosuje się pompy do beczek?

Napisany przez

Zadaniem każdej pompy jest transport określonego medium. W przypadku pomp beczkowych mamy do czynienia zazwyczaj z załadunkiem lub rozładunkiem cieczy z danego zbiornika do innego. Tym samym zastosowanie tego typu urządzeń jest niezwykle szerokie. Jak przebiega proces pompowania i gdzie dokładnie używane są pompy beczkowe? Już wyjaśniamy!

Do czego służą pompy do beczek?

Wśród urządzeń pompujących pompy do beczek to szczególna kategoria produktów. Przede wszystkim ich działanie wymaga zazwyczaj udziału operatora, czyli osoby, która obsługuje pompę. Służy ona bowiem do kontrolowanego opróżniania lub napełniania zbiorników znormalizowanych.

Takimi pojemnikami są między innymi:

  • beczki
  • kontenery
  • hoboki

Konstrukcja pomp beczkowych jest bardzo prosta i modułowa. Zbudowane są z rury ssącej, wału roboczego zakończonego śrubą lub wirnikiem, węża oraz silnika elektrycznego lub pneumatycznego. Dostępne są również pompy beczkowe ręczne – bez silnika.

Pompy beczkowe są wyposażone w pistolet nalewowy, dzięki czemu doskonale nadają się do dozowania różnego rodzaju substancji. Przy czym jedną z największych zalet pomp beczkowych jest ich zdolność do przenoszenia mediów o zróżnicowanym stopniu lepkości, począwszy od tych o niskim, poprzez średnie, na bardzo lepkich skończywszy. Z powodzeniem zatem można opróżniać lub napełniać nimi zbiorniki wypełnione gęstymi kremami, sosami czy pastami.

Co ważne, w zależności od zastosowanych do ich budowy materiałów, mogą być używane z mediami agresywnymi chemicznie, a nawet łatwopalnymi – przy zabezpieczeniu przeciwwybuchowym ATEX. Z tego też powodu zastosowanie pompy do beczek jest naprawdę olbrzymie.

Zastosowanie pomp do beczek

Niech nikogo nie zmylą kompaktowe rozmiary pompy do beczek oraz jej prosta budowa, ponieważ jest to urządzenie, które znajduje zastosowanie w najtrudniejszych warunkach. Ze względu na możliwość transportowania mediów nawet o bardzo wysokiej lepkości i możliwości dozowania substancji, jest to urządzenie używane na co dzień w wielu różnych branżach przemysłowych, takich jak:

  • branża chemiczna
  • branża farmaceutyczna
  • branża spożywcza
  • branża petrochemiczna
  • laboratoriach
  • warsztaty i wielu innych

Tym samym pompy do beczek są często używane do rozładunku mediów przywiezionych w większych kontenerach lub odwrotnie, do załadowania określonego medium do większego zbiornika. Przy czym pompy do beczek z powodzeniem używane są również prywatnie. Cenią sobie je zwłaszcza działkowicze i osoby uprawiające ogród. Pompy do beczek doskonale nadają się do przepompowywania deszczówki i wielu innych domowych zastosowań. Czyli sprawdzają się zawsze wtedy, kiedy trzeba przenieść jakąś ciecz z jednego zbiornika do drugiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish