wrz 28, 2022
255 Wyświetleń
0 0

Kto jest radca prawny? Kiedy zgłosić się do niego po pomoc?

Napisany przez

Osoby, które mają jakiś problem natury prawnej, najczęściej po pomoc zgłaszają się do adwokata. Taka decyzja jest oczywiście jak najbardziej słuszna, jednak trzeba pamiętać, że nie jest to jedyna metoda rozwiązania tego rodzaju kłopotów. Równie dobrym pomysłem jest zwrócenie się do radcy prawnego. Kto to w zasadzie jest? Co różni go od adwokata? Kiedy radca prawny może nam realnie pomóc?  

Radca prawny to osoba z wykształceniem wyższym prawniczym, która dodatkowo odbyła aplikację radcowską, zdała specjalny egzamin zawodowy oraz została wpisana na listę radców prawnych. Istnieją inne, alternatywne drogi zdobycia uprawnień do wykonywania tego zawodu, jednak każda wymaga od potencjalnego radcy posiadania ogromnej, zweryfikowanej przez poszczególne organy wiedzy prawniczej. Z punktu widzenia klientów najważniejszą informacją jest, że radcą prawny nie może zostać ktoś bez gruntownego wykształcenia i bez odpowiednich kwalifikacji. Osoby praktykujące zawód są zobowiązane do posiadania obowiązkowego ubezpieczenia od ewentualnej odpowiedzialności cywilnej. Gwarantuje to maksymalny możliwy poziom ochrony interesów korzystających z usług danego specjalisty klientów.

Czym zajmuje się radca prawny?

Jak wskazuje nazwa tego zawodu – radca prawny udziela porad prawnych z określonych dziedzin (specjalizacji). Rozwiewa więc wszelkie wątpliwości związane z obowiązującymi przepisami, pomaga sporządzać wszelakie pisma, reprezentuje swoich klientów przed organami ścigania, sądami, administracją, sporządza opinie prawne itd. Co więcej – od 2015 roku każdy radca, który nie pozostaje w stosunku pracy, może być również obrońcą w postępowaniu karnym oraz karnoskarbowym. Jak zatem widać, jest to profesja o bardzo szerokim spektrum działalności.

Czy radca prawny to prawnik?

Tak, gdyż mianem „prawnika” można określić każdego, kto posiada wykształcenie prawnicze. To, co czyni z takiej osoby radcę prawnego, to odbyta w pełni aplikacja i zdany egzamin państwowy zakończony wpisem na specjalną listę. Tylko zdobycie odpowiednich kwalifikacji sprawia, że absolwent studiów prawniczych może tytułować się mianem „radcy prawnego”. Prawnik jest to więc nic innego, jak najniższy stopień zawodowy w branży.

Czym różni się radca prawny od adwokata?

Radcy prawni mogą być zatrudnieni w oparciu o stosunek pracy u dowolnego pracodawcy. Adwokaci takiej możliwości nie mają. Ci ostatni mogą świadczyć swoje usługi tylko jako samodzielne podmioty, prowadząc chociażby własną działalność gospodarczą. Z czego to wynika? Obowiązujące przepisy mówią jasno – z adwokatami można zawierać jedynie umowy cywilnoprawne. Jak jednak zostało wspomniane – radca prawny, który pozostaje w stosunku pracy, nie ma możliwości zostać obrońcą w postępowaniu karnym bądź karnoskarbowym. O tym więc, czy po pomoc zgłosimy się do adwokata czy do radcy, decydują już indywidualne uwarunkowania danej sprawy i problematycznego przypadku.

Gdzie szukać radców prawnych?

Najlepiej w internecie, wpisując do wyszukiwarki hasło „radca prawny” i nazwę miejscowości, np. Radca Prawny Wrocław. Łatwo w ten sposób znaleźć można nie tylko namiary na polecanych specjalistów, ale też opinie o nich. Cennym źródłem wiedzy będą również rekomendacje od znajomych czy rodziny.

(fot. pixabay.com)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish