lis 24, 2022
1041 Wyświetleń
4 0

Wystawa „Mistrz Tradycji MARIA KIDA”

Napisany przez

Mamy ogromną przyjemność zaprosić wszystkich miłośników kultury ludowej na powarsztatową wystawę „Mistrz Tradycji MARIA KIDA”, realizowaną z programu „Kultura ludowa i tradycyjna”. Podsumowanie projektu odbędzie się 2 grudnia o godzinie 18.00 w Centrum Kultury i Sztuki MUZA, której wnętrze zostanie zaaranżowane na wystawę prac projektowych.

Warsztaty twórczyni Marii Kidy z młodzieżą miały na celu przekazanie umiejętności nabytych od pokolenia swych rodziców i dziadków stanowiące kanon związany ze zwyczajem odświętnego dekorowania wnętrz wiejskich. Tradycja ta powszechna była w kręgu Polaków zamieszkałych do 1946 roku w Bośni, którzy wyemigrowali na Bałkany. Potomkowie tej grupy mieszkają obecnie na obszarze gminy Nowogrodziec i gmin sąsiednich. W zajęciach prowadzonych przez Marię Kidę uczestniczyło pokolenie prawnuków powojennych osiedleńców. Młodzież pod okiem Mistrzyni przygotowała specjalne kompozycje do publicznej prezentacji, która będzie miała miejsce w pierwszy piątek grudnia w Centrum Kultury i Sztuki MUZA w Nowogrodźcu.

Program został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu promocji Kultury- państwowego funduszu celowego.

Partnerem projektu jest Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze.

Wstęp jest wolny!

Serdecznie zapraszamy!

Kategorie:
news

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish