sie 8, 2023
677 Wyświetleń
4 0

Początek nowego partnerstwa: Bolesławiec i Stoke-On-Trent

Napisany przez

W zeszłym roku z bolesławieckim muzeum skontaktował się nowy, potencjalny partner z Wielkiej Brytanii – Fundacja British Ceramic Bienniale. Instytucja ta skupia się na działaniu w angielskim mieście Stoke-On-Trent, które od XVIII do XX wieku słynęło z produkcji porcelany. W drugiej połowie XX w. nastąpił jednak upadek tamtejszych zakładów, który pociągnął za sobą widoczne do dziś konsekwencje społeczne. Fundacja BCB stara się je zminimalizować poprzez kompleksowe działania na wielu płaszczyznach, wykorzystując w kreatywny sposób ceramiczne dziedzictwo regionu dla pożytku społeczności lokalnej, również poprzez partnerstwo międzynarodowe. Fundacji udało się pozyskać środki na zorganizowanie wizyty studyjnej w lipcu 2023 r. dla delegacji z Muzeum Ceramiki, rozpoczynając tym samym pierwszy etap współpracy.

W trakcie pobytu w Stoke-On-Trent zaprezentowano delegacji z Bolesławca kompleksowe działania realizowane przez BCB. Fundacja jest m.in. organizatorem festiwalu ceramicznego British Ceramic Biennial, który odbywa się w Stoke-On-Trent co dwa lata i jest jednym z największych tego typu w Anglii. Delegatów zapoznano także z dziedzictwem ceramicznym regionu oraz sposobami, jakimi władze lokalne, prywatni właściciele oraz organizacje społeczne radzą sobie z zagospodarowaniem poprzemysłowych zabudowań, które nadal dominują w tkance miejskiej najstarszych dzielnic. Wyjazd przysłużył się także owocnej wymianie doświadczeń z angielskimi muzealnikami zajmującymi się na co dzień ceramiką. Cennych informacji dostarczyły również wizyty w jednostkach edukacyjnych w nowatorski sposób podchodzących do kształcenia przyszłych ceramików.

Kolejnym etapem współpracy będzie wizyta przedstawicieli BCB w Bolesławcu podczas zbliżającego się 29. Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Spotkania studyjne mają na celu wzajemne poznanie dziedzictwa ceramicznego obu regionów, co pozwoli określić ramy i obszary przyszłych wspólnych przedsięwzięć.

 

Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish