paź 20, 2023
351 Wyświetleń
0 0

Muzeum Ceramiki z nagrodą w Konkursie na Muzealne Wydarzenie Roku Województwa Dolnośląskiego

Napisany przez

Muzeum Ceramiki w Bolesławcu zostało nagrodzone w pierwszej edycji Konkursu na Muzealne Wydarzenie Roku Województwa Dolnośląskiego. Otrzymało pierwszą nagrodę w kategorii „przedsięwzięcia edukacyjne” za program towarzyszący wystawie „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”. Ten sukces cieszy tym bardziej, że w gronie laureatów znalazło się wiele znamienitych placówek. W tej samej kategorii równoległą pierwszą nagrodę zdobyło Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie, a kolejne miejsca przypadły Muzeum Regionalnemu w Lubaniu (2. nagroda) oraz  Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku i Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy (3. nagroda ex aequo). Ponadto wyróżnienia otrzymały trzy muzea wrocławskie: Oddział Muzeum Narodowego – Panorama Racławicka, Oddział Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Muzeum Książąt Lubomirskich i Muzeum Współczesne Wrocław. Przedstawiciele zwycięskich muzeów odebrali nagrody z rąk Krzysztof Maja (członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego) oraz Jacka Drejera (prezes Zarządu Dolnośląskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich) w piątek 13 października podczas gali w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.
Delegacja Muzeum Ceramiki odbiera dyplom z rąk Krzysztofa Maja oraz Jacka Drejera

 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Województwa Dolnośląskiego ma na celu promocję najwybitniejszych dokonań z zakresu działań dolnośląskich muzeów. Jego zadaniem jest także kreowanie szans rozwoju dolnośląskich muzeów oraz pobudzanie ich aktywności na polu realizacji wydarzeń służących ochronie dziedzictwa kulturowego i podnoszących walory turystyczne Dolnego Śląska. W konkursie przyznawane są nagrody oraz wyróżnienia w trzech kategoriach: wystawy czasowe, przedsięwzięcia edukacyjne oraz przedsięwzięcia naukowe. Wydarzenie organizowane jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląskim Oddziałem Stowarzyszenia Muzealników Polskich, a w kapitule konkursowej zasiadają autorytety w zakresie dolnośląskiej kultury, nauki, muzealnictwa i mediów.

Zgłoszony przez Muzeum Ceramiki do konkursu program edukacyjny przybliżał dzieciom i młodzieży wydarzenia i zjawiska okresu napoleońskiego w regionie bolesławieckim. Stworzony został w oparciu o dwa uzupełniające się moduły.

Lekcja muzealna dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych pt. „Lista zalet żołnierskich”

Moduł zajęciowy składał się z dwóch tematów lekcji muzealnych realizowanych w grupach przedszkolnych i szkolnych na terenie wystawy oraz z cyklu wykładów dla szkół ponadpodstawowych realizowanych poza wystawą, przygotowanych we współpracy z badaczami historii Śląska Mariuszem Olczakiem, Dyrektorem Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz dr Andrzejem Olejniczakiem, pracownikiem Biura Badań Historycznych w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu. W ramach modułu zajęciowego prowadzono także pokazy wyposażenia i broni z okresu napoleońskiego oraz cotygodniowe interaktywne zwiedzanie kuratorskie.

Lekcja muzealna dla dzieci w wieku przedszkolnym pt. „Biwak z Napoleonem”

Moduł ekspozycyjny stanowiły edukacyjne elementy wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”,  prezentowanej w okresie 11.02.-03 2022 r., która była jednym z najważniejszych elementów projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta” realizowanego w latach 2019-2022 przez sześciu partnerów z Polski i Niemiec. Szczególne walory dydaktyczne miały w tym zakresie wirtualna makieta Bolesławca, prezentująca w sposób narracyjny wydarzenia epoki napoleońskiej według 5 scenariuszy oraz bezpieczna multimedialna strzelnica, umożliwiająca zapoznanie się ze sposobem działania broni palnej w tym czasie. Elementami tego modułu były również: czterojęzyczny komiks „Bolesławieckie epizody wojen napoleońskich”, do którego cyfrowej wersji odsyłały kody QR umieszczone w poszczególnych punktach ekspozycji oraz specjalnie przygotowana taktyczna gra planszowa, rozgrywana miniaturowymi modelami żołnierzy okresu napoleońskiego.

Wykład M. Olczaka „Bolezlauez – Bunzlau – Bolesławiec. Spojrzenie w historyczną przestrzeń miasta”

Wykład dr A. Olejniczaka “Polacy w kampaniach 1806/1807 i 1813 r.”

Makieta Bolesławca wykorzystująca technologię videomappingu

Prezentacja jednego ze scenariuszy opowiadających historie związane z epoką napoleońską w Bolesławcu

Tworząc taktyczną grę planszową mieliśmy na uwadze, aby umożliwiała rozgrywkę międzypokoleniową

Kategorie:
kultura
  http://www.muzeum.boleslawiec.pl

  Muzeum Miejskie w Bolesławcu założono w 1908 roku. Od 1967 roku funkcjonuje ono jako Muzeum Ceramiki. W 1991 roku Muzeum otrzymało budynek po administrowanym przez Rosjan Muzeum Kutuzowa. W 1995 roku w budynku tym został otwarty Dział Historii Miasta.

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

  Bobrzanie.pl
  pl_PLPolish