lis 27, 2023
533 Wyświetleń
0 0

Czym charakteryzuje się dobry monitor gamingowy?

Napisany przez

Miłośnicy gamingu mają inne wymagania w stosunku do monitorów niż ogół użytkowników. Grając często w gry online, wymaga się płynnego, szczegółowego obrazu, co w przypadku przeglądania stron internetowych czy pracy biurowej nie jest przecież konieczne. Na co zwrócić uwagę, szukając odpowiedniego monitora dla gamera? Przygotowaliśmy listę najważniejszych cech.

Monitor gamingowy – dlaczego warto?

Monitor gamingowy zwiększa szanse na sukces w wirtualnych zmaganiach, podobnie jak odpowiednie słuchawki, mysz komputerowa czy ergonomiczna klawiatura. W grach wymagających szybkiej reakcji każdy ułamek sekundy jest na wagę złota. Dlatego należy mieć rozeznanie w tym, co się dzieje i szybko reagować na wydarzenia. Nawet najmniejsze detale mogą mieć wpływ na końcowy wynik, dlatego gracze zazwyczaj nie oszczędzają, decydując się na topowy sprzęt.

Monitor gamingowy – najważniejsze cechy

Liczba dostępnych monitorów jest olbrzymia. Producenci wciąż proponują kolejne nowości, a starsze modele sprzedają w promocyjnych cenach. Żeby biegle poruszać się w świecie monitorów, warto dokładnie wczytywać się w ich specyfikację. To zdecydowanie ułatwi porównywanie możliwości, które dają urządzenia w podobnej cenie. Na co szczególnie zwracać uwagę przy wyborze monitora?

  • Rozdzielczość – im wyższa wartość, tym więcej detali można dostrzec na ekranie. W użytku biurowym standardem są monitory Full HD. Myśląc o monitorze do gier, można mierzyć znacznie wyż Dobrym pomysłem jest zakup monitora Quad HD albo nawet 4K. Pamiętaj jednak, że maksymalna rozdzielczość w grach zależy nie tylko od monitora. Równie ważna jest odpowiednia karta graficzna.
  • Częstotliwość odświeżania ekranu – im wyższa wartość, tym szybciej dostrzeżesz zmiany w tym, co dzieje się w świecie gry. Standardowa wartość dla większości monitorów i telewizorów to 60 Hz. Jeśli kupujesz monitor gamingowy, szukaj modeli z częstotliwością odświeżania 144 Hz lub 165 Hz.
  • Szybki czas reakcji – kolejny parametr wpływający na to, jak szybko możesz zobaczyć co się Optymalna wartość to 1 ms.
  • Rodzaj matrycy – w komputerach gamingowych dominują matryce IPS oraz VA. To technologie zapewniające dobre odwzorowanie barw, odpowiedni czas reakcji i właściwe kąty widzenia.
  • Przydatne funkcje – z myślą o graczach opracowano wiele technologii podnoszących komfort. Mowa tu o specjalnych parametrach obrazu dopasowanych do konkretnego typu gier (na przykład strzelanek albo wyścigów), funkcji rozświetlania najciemniejszych fragmentów obrazu czy wspierających dynamiczne odświeżanie ekranu.

Monitor dla gracza – jaka wielkość będzie odpowiednia?

Często wybieraną wielkością jest 27 cali – takie modele swobodnie mieszczą się na biurku pod PC. Niektórzy sięgają jednak po większe modele 32-34-calowe. Taki monitor ma rozmiary niewielkiego telewizora i – podobnie jak smart TV – może zostać zainstalowany na ścianie.

W dużych monitorach czasami stosuje się zakrzywiony ekran. Dzięki temu zabiegowi można poczuć się otoczonym przez obraz z każdej strony. Innym ciekawym pomysłem jest kupienie monitora gamingowego typu UltraWilde. Takie modele mają zupełnie inne proporcje. Zwiększona szerokość obrazu sprawi, że dobrze sprawdzą się na przykład w grach strategicznych czy RPG, gdzie konieczne jest przesuwanie mapy.

Zakup monitora do gier to często niemała inwestycja. Zazwyczaj jednak wysoka cena tych urządzeń ma swoje uzasadnienie. Dobry monitor komputerowy umożliwia wykorzystanie w pełni możliwości procesora i karty graficznej, by w konsekwencji cieszyć się wyjątkowo dynamiczną, realistyczną rozgrywką. Co więcej, dobry monitor do gier nie starzeje się tak szybko jak inne podzespoły. Starannie wybrany sprzęt można z powodzeniem użytkować nawet przez kilka lat, bez potrzeby wymieniania na nowy, lepszy model.

Zobacz najlepsze monitory dla graczy w sklepie MediaMarkt – w wyborze odpowiedniego pomogą ci recenzje innych użytkowników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish