sty 3, 2024
968 Wyświetleń
13 0

Pod latarnią naściemniać

Napisany przez

Wolimy emocjonować się tym, co się dzieje na górze, niż tym, co obok nas. A tymczasem to tutaj mamy dość argumentów na propagandowe działanie TVP i na przejęcie TVP przez wraże siły z udziałem TVN!

Zanim jeszcze minister Sienkiewicz wypierniczył pisowskich propagandzistów z Woronicza, w połowie grudnia TVP Wrocław postanowiła po raz 15242463 zrobić dobrze władzom Bolesławca zachwycając się tym razem oświetleniem ulicznym. Idzie reporter TVP ulicą spytać przypadkowego przechodnia o niezależną opinię o oświetleniu ulicy… a tu przypadkiem wlazł mu w kadr reporter TVN, który akurat przypadkiem jest zachwycony nowym oświetleniem i wali z czapki, że „oświetleniowo Bolesławiec wszedł XXI wiek”!

Zdobywa się nawet na finezyjny i głęboką refleksję:

„To, że jest taniej, to mieszkańcy tego nie widzą, ale to, że jest jaśniej, to widać na oko.”

Ba! Z newsa niezależnej i obiektywnej TVPO Wrocław dowiadujemy się, że za 15 000 000 zł w Bolesławcu zamontowano  3000 opraw świetlnych i wymieniono ponad 1000 słupów, a modernizację udało się zrealizować w ciągu roku, co da oszczędności dwóch i pół miliona złotych!

Z newsa dowiadujemy się również (to oczywiście obiektywne informacje), że nowe oświetlenia „podnosi komfort życia”, że to „prezent świąteczny” dla mieszkańców (zapłacili sobie za ten prezent 15 baniek, które być może zwrócą się za 6 lat, ale to detal). Poza tym modernizacja jest „zdecydowanie na plus” no i jest „spokój, cisza… można odpocząć przy takim świetle, bo nie świeci za jasno”!

Zobaczcie sami:

Można obejrzeć propagandówkę i pośmiać się z telewizyjnej siermiężności w zaklinaniu rzeczywistości, albo popatrzeć na faktyczne oświetlenie i sposób przeprowadzania modernizacji. Na ciemne przejścia dla pieszych, ilość potrąceń na nich, na amatorsko i ryzykownie dla mieszkańców zabezpieczane wykopy wokół latarni straszące nas tygodniami, na awarie, albo na latarnię wmontowaną w miejsce parkingowe zamiast w chodnik (TUTAJ).

Można też zastanowić się nad tym, dlaczego, kiedy w Ratuszu planowano wydanie 15 000 000 złotych publicznych pieniędzy, na które podatnicy musieli długo i ciężko zapierdzielać, nikt nie wszedł w trakcie burzy mózgów i nie powiedział:

Kurna! Mam pomysła! Skoro i tak to wszystko rozgrzebujemy i rozkopujemy, to może zmieńmy umiejscowienie latarń tak, żeby były przy każdym przejściu dla pieszych! Będzie bezpieczniej!

Ale po co się nad tym zastanawiać, skoro jest tak pięknie jak we wspólnym newsie  TVP Wrocław i TVN ?

A propos „pięknie”… To zdjęcie „prac” przy latarni przy Zgorzeleckiej z 11 grudnia 2023 roku:


Wrzuciliśmy je Facebooka portalu Bolec.Info. Skutkiem czego tak to wyglądało 14 grudnia 2023:

A tak to wygląda dziś, 3 stycznia 2024:

Generalnie to słowo „dziś” na tablicy informującej, że przez trzy tygodnie nic się nie dzieje, nie kłamie, bo codziennie definiuje stan ulicy danego dnia. I nawet za rok może być aktualne!

Ale nie czepiajmy się bo jak to mawia reporter TVN w materiale TVP:

„To, że jest taniej, to mieszkańcy tego nie widzą, ale to, że jest jaśniej, to widać na oko.”

Kategorie:
Łętowski
https://bobrzanie.pl/kategoria/blogi/letowski/

Fotograf (bernardletowski.pl), bloger, lekko emerytowany dziennikarz.

Komentarze do Pod latarnią naściemniać

  • Cieszy mnie ten tekst. Kilkanaście lat temu otaczały mnie łuny dwóch miast – Bolesławca i Lwówka. Teraz otoczony jestem z każdej strony. Te obrzydliwe lampy ledowe powodują taki smog świetlny, że się chce wymiotować. Stojące na wyższym poziomie cywilizacyjnym Niemcy i Dania nie mają takiego zaśmiecenia nieba. Tylko Polacy muszą odwiecznie uczyć się na własnych błędach. A mój wójt co jakiś czas wypowiada pytanie o kolejną lampę. Na grzyba? Czy nikt nie widzi szkodliwości tej drogiej głupoty? A czasem ktoś pojedzie w Góry Izerskie i czyta o parku ciemnego nieba. A co tworzone jest w naszych miejscach zamieszkania? Przyczyna bezsenności dla ludzi, o świecie zwierząt, owadów, płazów, roślin nikt nie myśli. Pan nam dał ziemię do rządzenia. I niszczenia.

    Tadeusz Łasica 13/01/2024 21:02 Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish