sty 11, 2024
446 Wyświetleń
4 0

Roczna inwentaryzacja w Naturschutz-Tierpark Nasze-Zoo Görlitz-Zgorzelec

Napisany przez

Kiedy kończy się stary rok, nowy natychmiast jest w pełnym rozkwicie, a wraz z nim nadchodzi czas na coroczną inwentaryzację zwierząt, podczas której skrupulatnie rejestruje się, ile gatunków żyje obecnie w zoo w Görlitz oraz jakiej są płci.

„Niejasne informacje, takie jak: dziewięć kóz… nie są wystarczające. Prawidłowa liczba to: dwie samice kóz kaszmirskich, dwie samice kóz karłowatych oraz jeden samiec i cztery samice turyńskich kóz leśnych”, wyjaśnia kurator w zoo, Catrin Hammer.

Obecnie w zoo w Görlitz żyją 634 zwierzęta 86 różnych gatunków. To około 90 osobników mniej niż rok temu. Różnica wynika przede wszystkim z wahań liczby ryb akwariowych oraz papużek falistych.

„Ze względu na brak miejsca w Świergolandii, zdecydowaliśmy się chwilowo zaniechać rozmnażania papużek falistych, dlatego nie udało się zrekompensować strat spowodowanych śmiercią naturalną, wyjaśnia Catrin Hammer.

Odejście ostatnich osobników sójkowca naszyjnikowego i 33-letniej samicy koczkodana zielonosiwego „Piny” – przyczyniło się do zakończenia hodowli tych gatunków w Naszym Zoo.
Bardziej tragiczne wydarzenia miały miejsce wśród gwarków: po udanym odchowaniu trzech młodych ptaków w 2023 r. zmiana klimatu uderzyła w postaci pochodzącego z Afryki wirusa Usutu, przenoszonego przez komary: dwa dorosłe i dwa młode ptaki zmarły z powodu infekcji. Ostatni ptak został przeniesiony do innego zoo. To oznaczało koniec hodowli gwarków w Zoo Görlitz.

Naturalnie, są też powody do dumy: a mianowicie ukończenie unikatowego „terrarium dla świń”, które znacznie poprawiło jakość życia świń w Görlitz, które ze względu na oficjalne wymogi dotyczące zapobiegania afrykańskiemu pomorowi świń, objęte są „aresztem domowym”.

Kolejna duża budowa w 2023 roku, która znacznie wpłynęła na atrakcyjność terenu Górnołużyckiej Zagrody Wiejskiej to Osłolandia. Budynek w stylu szachulcowym, wraz z rozległym wybiegiem, na terenie którego zamieszkała nowa rasa zwierząt: dwie klacze zagrożonego gatunku turyńskiego osła leśnego. Pochodzący z Saksonii, Turyngii i Saksonii-Anhalt gatunek osła uosabia typ osła roboczego, który przez wieki odgrywał ważną rolę w Niemczech, następnie wraz ze wzrostem mechanizacji stał się zbyteczny jako zwierzę robocze. Jedna z dorosłych klaczy przybyła do Goerlitz źrebna i w październiku na świat przyszła młoda klacz osła Tamira.

Inne potomstwo, o którym warto wspomnieć, to m.in. sójkowce żółtobrzuche, sójkowce wielkie, jelenie indochińskie, marmozety karłowate, kangury olbrzymie, gazele, góralki zaroślowe, zwierzęta gospodarskie i wiele innych. Większość z wymienionych zwierząt opuściła już miasto nad Nysą, w ramach międzynarodowych programów hodowlanych, w których uczestniczy Zoo Görlitz.

Imponujące koziorożce alpejskie ułatwiają liczenie …
Foto:
www.zoo-goerlitz.de
Naturschutz Tierpark Nasze Zoo Goerlitz Zgorzelec
Zittauerstr. 43 02826 Goerlitz
www.nasze-zoo.pl [email protected]
Cennik:
https://www.tierpark-goerlitz.de/pl/Preise.html
tel. + 48 511 265 954, +49 3581 66 930 00

Kategorie:
news

Nasze Zoo Goerlitz-Zgorzelec to oaza w środku miasta, która w fantazyjny sposób pokazuje 500 zwierząt mieszkających w zagrodach zbliżonych do warunków naturalnych. Nasze Zoo to miejsce atrakcyjne również dla polskich gości, które wychodzi im naprzeciw poprzez powstającą właśnie nową, opracowaną w polskiej i niemieckiej wersji językowej stronę internetową, dwujęzyczne opisy i informacje przy wybiegach dla zwierząt , placach zabaw i grach przyrodniczych oraz zatrudnienie polskojęzycznego personelu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

The maximum upload file size: 32 MB. You can upload: image, video, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here

Bobrzanie.pl
pl_PLPolish